Minister oświaty odwołał ulgi na maturze z języka litewskiego

Minister oświaty i nauki Litwy Dainius Pavalkis odwołał ulgi na egzaminie państwowym z języka litewskiego dla uczniów szkół mniejszości narodowych, w tym dla szkół polskich na Litwie.

W przyszłym roku wszyscy maturzyści będą zdawali jednakowy egzamin, czyli będą musieli napisać wypracowanie o objętości co najmniej 500 słów na egzaminie państwowym, 400 słów – na egzaminie szkolnym, na podstawie utworów trzech wybranych autorów. Zachowane zostały ulgi w ocenianiu egzaminu – maturzyści szkół nielitewskich będą mogli popełnić więcej błędów. To ułatwienie ma obowiązywać do roku 2019.

W lipcu 2013 roku Litewski Sąd Administracyjny po zbadaniu skargi złożonej przez grupę posłów z ugrupowań konserwatywnych stwierdził, że ulgi na egzaminie z języka litewskiego dla uczniów szkół mniejszości narodowych są sprzeczne z Konstytucją Litwy, a mianowicie z zasadą równości wszystkich obywateli.

„Odwołując ulgi, minister postąpił urzędowo, po prostu wykonał orzeczenie sądu“ – powiedział Józef Kwiatkowski, poseł na Sejm Litwy, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna“. Zdaniem Kwiatkowskiego ujednolicony egzamin mógłby być możliwy pod warunkiem, że będą stworzone jednakowe warunki nauki. Tymczasem, jak wiadomo, uczniowie szkół nielitewskich wciąż mają o ponad 800 godzin języka litewskiego mniej w porównaniu ze szkołami litewskimi. Nie ma podręczników ani pomocy dydaktycznych i w tej sytuacji nie możemy mowić o jednakowych warunkach“ – powiedział J. Kwiatkowski.

Poseł Kwiatkowski zapewnił, że przedstawiciele AWPL nadal, zarówno na szczeblu politycznym, jak i urzędowym, będą zabiegać o ułatwienia na egzaminie maturalnym z języka litewskiego dla maturzystów szkół mniejszości narodowych.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply