Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, w Polsce „nie jest tak źle”, bo „ludzie nie tracą pracy”, więc zamiast oszczędzać powinni postawić na konsumpcję czy inwestycje, a „przynajmniej” wpłacić swoje oszczędności do banku, żeby można było „udzielać kredytów i rozkręcać gospodarkę”.

Minister finansów Tadeusz Kościński zaapelował do Polaków, by wyjęli swoje oszczędności i zaczęli je wydawać.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czwartek w rozmowie na antenie radiowej Jedynki, minister finansów Tadeusz Kościński odniósł się do faktu, że wielu Polaków nadal woli trzymać oszczędności nie w banku, lecz w gotówce, „pod materacem”.

 

– Ja walczę z tym cały czas, oczywiście gotówka nie wnosi nic do polskiej gospodarki, jest kosztem – oświadczył Kościński. – Oczywiście, zachęcam wszystkich, żeby tę gotówkę wyciągnąć i włożyć do banku, wtedy to przynajmniej jest w systemie bankowym i można udzielać kredytów i rozkręcać gospodarkę.

Minister uważa, że Polacy powinni również używać oszczędności do inwestycji oraz do konsumpcji. Jego zdaniem, obecnie „nie jest tak źle”, bo „ludzie nie tracą pracy”, więc zamiast oszczędzać powinni postawić na konsumpcję.

– Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje, o to nam chodzi, aby popierać takie działania – podkreślił. Szef resortu finansów przyznał, że ma świadomość tego, iż wiele osób w czasie kryzysu niechętnie podejmie decyzje dotyczące finansów. Twierdzi jednak, że spadek PKB za cały 2020 rok może być mniejszy niż 3 proc., w związku z czym sytuacja gospodarcza Polski nie będzie tak zła, jak się początkowo spodziewano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje portal „Business Insider”, w czerwcu 2020 roku, a więc parę miesięcy po początku epidemii koronawirusa w Polsce, prywatne oszczędności Polaków sięgnęły rekordowej kwoty 1,65 bln zł. Bardzo niskie stopy procentowe sprawiły jednak, że lokaty i konta oszczędnościowe w bankach przestały być dla Polaków atrakcyjne. Stąd od początku pandemii z bankowych lokat odpłynęły 53 mld zł, z czego blisko 13 mld tylko w lipcu ub. roku.

Dane Eurostatu pokazują, że pandemia skłoniła Polaków do oszczędzania. W ujęciu rok do roku mieliśmy drugą najwyższą w Unii Europejskiej zmianę stopy oszczędności.

Czytaj także: Minister finansów: nie prowadzimy prac nad nowymi daninami, ale myślimy o podatku cyfrowym

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz