Milion Ukraińców pod bronią

Ukraińskie Ministerstwo Obrony podało, że w szeregach sił zbrojnych zmobilizowano już około miliona obywateli.

Liczbę miliona żołnierzy będących obecnie w służbie w ukraińskich siłach zbrojnych podała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maliar. Portal Rp.pl relacjonuje w czwartek jej słowa o tym, że siły te miały na początku rosyjskiej inwazji poważny problem z wyposażeniem ochronnym dla żołnierzy, ale został on przezwyciężony dzięki wsparciu ze zbiórek. Maliar stwierdziła też, że obecnie jej państwo uruchamia już produkcję tego rodzaju wyposażenia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Producenci przyjęli już zamówienia do końca roku, a ponadto Ministerstwo Obrony kupuje sprzęt ochronny za granicą” – wiceminister opisała zabiegi władz.

Jak podał rp.pl tylko od 1 do 10 maja ukraińscy żołnierze otrzymali ponad 34 tys. kamizelek kuloodpornych, ponad 46 tys. kompletów mundurów i ponad 30 tys. hełmów.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję zbrojną na Ukrainę pod pretekstem obrony ludności Donbasu, praw rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy, „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” Ukrainy, którą rosyjski prezydent Władimir Putin określił jako forpocztę NATO mającego agresywne zamiary wobec Rosji. Pierwotny atak nastąpił z siedmiu kierunków, z północy, wschodu i południa.

Po miesiący inwazji, wobec niepowodzenia działań po Kijowem, Czernihowem i Sumami, Rosjanie wycofali swoje siły z północnej części Ukrainy, ogłaszając, że celem ich operacji jest „wyzwolenie Donbasu”. Najintensywniejsze walki toczą się do tego czasu właśnie w tym regionie, gdzie Rosjanie próbują przełamać umocnione linie ukraińskie.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz