W rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim, wiceprezydent USA Mike Pence podziękował za wkład Polski w skłanianie innych krajów NATO do zwiększania wydatków na obronność.

W piątek, jak informowaliśmy wcześniej, premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z wiceprezydentem USA Mike’em Pence’m. Według komunikatu KPRM, Tematami rozmowy były m.in. bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa i przemysłów obronnych. Wiceprezydent USA, w imieniu prezydenta Donalda Trumpa i własnym, pogratulował też Mateuszowi Morawieckiemu w związku z objęciem przez niego urzędu premiera. Dotyczyły one również gratulacji z okazji z 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

O swojej rozmowie z Morawieckim Pence poinformował m.in. na Twitterze. Zaznaczył, że podziękował polskiemu premierowi za wkład Polski w skłanianie innych krajów NATO do zwiększania wydatków na obronność:

– Rozmawiałem dziś rano z premierem Polski Mateuszem Morawieckim – bardzo owocna rozmowa o zwiększeniu handlu i współpracy w zwalczaniu zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa. Podziękowałem mu również za przewodnictwo Polski w upewnianiu się, że członkowie NATO płacą swój uczciwy wkład!

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej Biały Dom wiele razy podkreślał, że sojusznicy NATO powinni zwiększyć swoje wydatki na obronność do 2 procent PKB, co zostało ustalone na szczycie Sojuszu w Walii w 2014 roku. Polska i USA do niedawna były jednymi z niewielu krajów NATO, które wywiązywały się z tego zobowiązania.

Jak informowaliśmy, Kancelaria Premiera w relacji z rozmowy Morawiecki-Pence zaznaczała, iż polski premier wskazywał na silne więzi łączące Polskę i USA.

Wyraził też nadzieję na utrzymanie dynamicznych kontaktów na najwyższym politycznym poziomie. Morawiecki podkreślał, że dla naszego kraju kluczowe sprawy to bezpieczeństwo na poziomie obronnym oraz energetycznym.

Z zadowoleniem przyjmujemy amerykańskie wsparcie dla dywersyfikacji źródeł energii, m.in. dostaw gazu z USA do Polski, w tym poparcie dla projektu Baltic Pipe. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ sektor infrastrukturalny, energetyczny, transportowy oraz IT są ważnym obszarem współpracy w kontekście Inicjatywy Trójmorza – brzmi komunikat wydany po rozmowie przedstawicieli Polski i USA. Polski premier wskazywał również, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Europy. Dodał, że pokazuje ona transatlantycką jedność.

Wiceprezydent USA i premier Mateusz Morawiecki zgodzili się również na spotkanie w Waszyngtonie. W najbliższym czasie zostaną ustalone szczegóły dotyczące przyjazdu Morawieckiego. Jednocześnie Pence przyjął wystosowane zaproszenie przyjazdu do Polski.

Twitter.com / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz