Białoruskie ministerstwo zdrowia potwierdziło śmierć obywatela Białorusi z Brześcia, który wziął udział w protestach – poinformował w środę portal Tut.by. Według rodziny mężczyzny został on postrzelony z dachu budynku.

Jak poinformował w środę portal Tut.by białoruskie ministerstwo zdrowia przekazało, że mężczyzna pochodzący z Brześcia, Giennadij Szutow, który brał udział w protestach, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Rodzina zmarłego twierdzi, że został postrzelony w głowę, a strzał nadszedł z jednego z dachów w pobliżu demonstracji.

„Z przykrością informujemy, że 19 sierpnia zmarł obywatel Republiki Białorusi Giennadij Szutow” – poinformowało ministerstwo. 13 sierpnia mężczyzna w ciężkim stanie został skierowany na leczenie z rejonowego szpitala pogotowia ratunkowego w Brześciu do szpitala białoruskiego MON.

Zobacz też: Białoruskie MSW zaprzecza informacjom o ofierze śmiertelnej podczas nocnych protestów

Pod wieczór 18 sierpnia stan zdrowia Shutowa gwałtownie się pogorszył i pomimo wszelkich wysiłków lekarzom nie udało się uratować życia pacjenta.

Wcześniej krewni mężczyzny przekazali portalowi tut.by, że rozmawiali ze świadkami i uczestnikami protestu w Brześciu, którzy powiedzieli im, że Shutow nie zachowywał się agresywnie i nie był zamieszany w żaden konflikt, tylko szedł razem z innymi protestującymi. Przekonywali, że otrzymał strzał w głowę wystrzelony z dachu. Według córki Shutowa, jej ojciec miał ranę postrzałową i poważne uszkodzenie mózgu.

Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej wydali w środę wspólne oświadczenie ws. protestów na Białorusi. Prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Czech – Milosz Zeman, Słowacji – Zuzana Czaputova oraz Węgier – Janos Ader, wyrazili w środę “najgłębsze zaniepokojenie wyborami prezydenckimi, których wynik nie został uznany przez białoruskie społeczeństwo”.

Oświadczyli, że jako członkowie NATO i UE uznają “uzasadnione aspiracje Białorusinów”. Zadeklarowali także, że dążą do zgodnego z prawem i pokojowego rozwiązania kryzysu, z którym mamy do czynienia na Białorusi.

Zobacz także: Łukaszenko: W Grodnie już wywieszają polskie flagi

“Wzywamy władze Republiki Białorusi do otwarcia drogi do politycznego rozwiązania oraz do przestrzegania podstawowych praw i wolności człowieka, przy jednoczesnym powstrzymaniu się od stosowania przemocy wobec pokojowych demonstrantów” – napisali prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Tut.by

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply