Najnowszy sondaż przynosi katastrofalne wyniki dla CDU/CSU i SPD – informuje serwis Deutsche Welle. Pozycja kanclerz Angeli Merkel cały czas słabnie. Najbliższe miesiące mogą rozstrzygnąć o jej politycznej przyszłości.

W ostatnim czasie „chadecy” z CDU/CSU i socjaldemokraci z SPD, od lat główne partie na niemieckiej scenie politycznej tracą w sondażach. Poparcie dla nich sięga rekordowo niskich poziomów.

Według najnowszego badania Sonntagsfrage dla telewizji ARD, na partie CDU i CSU, pod wodzą kanclerz Angeli Merkel, chce głosować tylko 25 proc. uprawnionych. Oznacza to spadek o 8 pkt. proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i ówczesnymi, wrześniowymi wyborami parlamentarnymi do Bundestagu.

Przypomnijmy, że tydzień temu w Bawarii miało miejsce polityczne trzęsienie ziemi. Rządząca tam od dekad Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) straciła samodzielną większość w regionalnym parlamencie. Słabe wyniki  CSU – siostrzanej wobec partii Angeli Merkel CDU, a także SPD podważają pozycję rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

SPD notuje jeszcze gorsze rezultaty. Na socjaldemokratów chce głosować 14 proc. ankietowanych, 6,5 pkt. proc. mniej niż rok temu.

Jeszcze w poprzedniej kadencji „wielka koalicja” CDU/CSU i SPD została sformowana z łącznym poparciem ponad 67 proc. głosów. Teraz, partie te mogłyby liczyć łącznie tylko na 39 proc.

Według dw.com, w Niemczech coraz częściej mówi się o poważnym przetasowaniu na scenie politycznej. Dotychczasowe główne partie CDU/CSU i SPD tracą pozycję, jaką zajmowały od lat. Jednocześnie, wzmacnia się pozycja innych partii, a ogólny obraz niemieckiej sceny politycznej staje się względnie wyrównany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Coraz lepsze wyniki w sondażach mają Zieloni, ostatnio w sondażu dla ARD – 19 proc, a także Alternatywa dla Niemiec (AfD), która może liczyć dziś na 16 proc. głosów.

Gdyby wybory do Bundestagu odbywały się w najbliższą niedzielę, to dostaliby się tam również liberałowie z FDP (11 proc.) i Lewica (9 proc.).

Media zwracają uwagę, że spadki poparcia dla „chadeków” i socjaldemokratów mogą wpłynąć na dyskusję o personaliach w tych partiach – w tym o ich przywódcach. Za tydzień odbędą się wybory regionalne w Hesji, które będą poważnych sprawdzianem dla Merkel. Jeśli jej partia uzyska tam słaby wynik, a według dw.com jest to bardzo prawdopodobne, to pozycja kanclerz jeszcze bardziej osłabnie. Na początku grudnia ma odbyć się zjazd CDU w Hamburgu, na którym może rozstrzygnąć się polityczna przyszłość Angeli Merkel.

Podobna sytuacja jest w SPD, gdyż jej politycy zdają sobie sprawę, że pozostawanie w koalicji z CDU im szkodzi.

Według serwisu Deutsche Welle najbliższe tygodnie pokażą, czy Merkel jak przy poprzednich kryzysach zdoła załagodzić sytuację, czy po 18 latach na stanowisku szefowej CDU i 13 latach w fotelu kanclerza, będzie musiała odejść.

Przeczytaj także: Niemcy: bunt przeciwko Merkel w Bundestagu. Początek zmierzchu kanclerz Niemiec?

dw.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz