Niemcy: bunt przeciwko Merkel w Bundestagu. Początek zmierzchu kanclerz Niemiec?

Wieloletni szef klubu CDU/CSU w Bundestagu i zaufany człowiek Angeli Merkel, Volker Kauder, przegrał głosowanie i stracił funkcję. To wyraźna porażka Merkel, określana przez niemieckie media „małym trzęsieniem ziemi”, a przez opozycję „początkiem zmierzchu Merkel”.

Po 13 latach sprawowania funkcji szefa klubu poselskiego „chadeków” z CDU/CSU, Volker Kauder z CDU, zaufany polityk kanclerz Angeli Merkel, stracił swoje stanowisko. Podczas głosowania przegrał ze swoim rywalem, Ralphem Brinkhausem (CDU).

Niemiecki serwis Deutsche Welle opisuje sprawę jako „małe trzęsienie ziemi” w Berlinie i wybór, który „nosi znamiona rewolucji”. Kauder to zaufany człowiek Merkel, która przyznała, że to także jej porażka. – Nie ma co upiększać – uznała. Był on również oficjalnym kandydatem Horsta Seehofera, szefa bawarskiej CSU, siostrzanej partii Merkel, jak również Alexandra Dobrindta, szefa grupy krajowej CSU. Według DW, z uwagi na to, wybór przewodniczącego klubu poselskiego traktowano jako test autorytetu tych trojga liderów.

Przeczytaj: Niemieckie media: Może dojść do dymisji Angeli Merkel

 

W czasie głosowania dotychczasowy szef klubu CDU/CSU otrzymał 112 głosów, a Brinkhaus – 125. Po ogłoszeniu wyników przerwano posiedzenie klubu, a jego prezydium udało się na naradę, by omówić konsekwencje tej zmiany.

Odsunięcie Kaudera interpretowane jest jako osłabienie kanclerz Niemiec. Okazję do jej krytyki wychwyciła także opozycja w Bundestagu. Szefowa AfD Alice Weidel uznała, że „definitywnie zaczął się zmierzch Merkel”, a wiceprzewodniczący klubu liberałów z FDP Alexander Graf podał o „początku końca wielkiej koalicji” i utracie przez Merkel autorytetu w swoim klubie. Zdaniem Thomas Oppermann ze współrządzącej SPD, wiceprzewodniczącego Bundestagu, był to „bunt przeciwko Merkel”.

Pozycja Kaudera osłabła już wcześniej. W 2017 roku, po złym wyniku CDU/CSU w wyborach powszechnych, za jego ponownym wyborem na szefa klubu zagłosowało tylko 77 proc. posłów – i to przy braku kontrkandydata. Wcześniej polityk ten uzyskiwał ponad 90-procentowe poparcie.

Przeczytaj: Większość Niemców nie zgadza się z polityką migracyjną Merkel

Czytaj również: Sondaż: Niemcy nie chcą już rządów Angeli Merkel

Dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz