Nowa premier Włoch Giorgia Meloni z pierwszą wizytą zagraniczną udała się do Brukseli.

„Jestem zadowolona z klimatu, jaki zastałam w Brukseli” – powiedziała dziennikarzom premier Włoch po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

„Z osobistego, ludzkiego punktu widzenia, wymiana zdań była bardzo szczera i pozytywna” – dodał Meloni.

CZYTAJ TAKŻE: Meloni premierem, Salvini wicepremierem. Nowy rząd Włoch [+VIDEO]

Przewodnicząca KE podziękowała szefowej włoskiego rządu za wysłanie “mocnego sygnału dzięki wizycie w instytucjach UE podczas (jej) pierwszej podróży zagranicznej”.

“Była to dobra okazja do wymiany (zdań) w najważniejszych kwestiach, począwszy od wsparcia dla Ukrainy, energii po włoski plan odbudowy i migrację” – napisała na Twitterzevon der Leyen.

Priorytetem dla premier Włoch podczas wizyty była kwestia rosnących cen energii. Debata na ten temat została zapoczątkowana przez jej poprzednika Mario Draghiego, który wezwał do rozwiązania ze strony UE i skrytykował indywidualistyczne podejście Berlina.

Meloni powiedziała, że ​​„przedstawiła włoski punkt widzenia” i nalegała na konieczność „jak najszybszego znalezienia europejskiego rozwiązania”, broniąc idei ograniczenia cen gazu.

Następnie napisała na Twitterze, że chciała wysłać znak, że Włochy „chcą uczestniczyć, współpracować i bronić swoich interesów narodowych w wymiarze europejskim, tworząc wraz z innymi narodami najlepsze rozwiązania wielkich wyzwań”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jesteśmy w pełni zjednoczeni z Ukrainą” – powiedziała na zakończenie spotkania Roberta Metsola. „Będziemy nadal stanowczy w temacie sankcji” – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Włochy “zamrażają” dostawy broni na Ukrainę

Jak podkreśla euronews.com, wizyta nowej premier Włoch nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak opóźniła wdrożenie reformy wymiaru sprawiedliwości , która jest konieczna, aby kraj mógł otrzymać pieniądze z popandemicznego funduszu odbudowy.

Rzym ma otrzymać około 200 miliardów euro, co czyni go największym beneficjentem funduszuo łącznej wartości 806,9 miliarda euro.

Wypłata środków jest jednak uwarunkowana kilkoma kamieniami milowymi wynegocjowanymi z poprzednikiem Meloni, Mario Draghim.

CZYTAJ TAKŻE: Von der Leyen grozi Włochom: “Mamy narzędzia”

Kresy.pl / euronews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply