Von der Leyen grozi Włochom: „Mamy narzędzia”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła Włochy przed konsekwencjami odejścia od zasad demokratycznych, wydając przed niedzielnymi wyborami groźbę w przypadku zwycięstwa prawicowej koalicji prowadzonej przez Giorgię Meloni.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła Włochy przed konsekwencjami odejścia od zasad demokratycznych, wydając przed niedzielnymi wyborami groźbę w przypadku zwycięstwa prawicowej koalicji prowadzonej przez Giorgię Meloni.

„Moje podejście jest takie, że bez względu na to, jaki demokratyczny rząd chce z nami współpracować, pracujemy razem” – powiedziała w czwartek von der Leyen na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych, odpowiadając na pytanie, czy istnieją jakiekolwiek obawy dotyczące nadchodzące wybory we Włoszech.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jeśli sprawy idą w trudnym kierunku, mówiłam (wcześniej) o Węgrzech i Polsce, mamy narzędzia” – dodała.

Matteo Salvini, szef Ligi i członek konserwatywnego sojuszu Meloni, potępił jej komentarze jako „haniebną arogancję”.

„Czy to jest, groźba?” – napisał na Twitterze. „Szanuj wolny, demokratyczny i suwerenny głos narodu włoskiego!” – napisał.

Przypomnijmy, że Węgry zobowiązały się w niedzielę dotrzymać wszystkich swoich zobowiązań wobec Komisji Europejskiej dotyczących odblokowania funduszy Unii Europejskiej po tym, jak władza wykonawcza UE zaproponowała zawieszenie około 7,5 miliarda euro dla Węgier.

Minister rozwoju Tibor Navracsics, odpowiedzialny za negocjacje z UE, wyraził nadzieję, że działania Węgier wystarczą, aby przekonać Komisję Europejską, że zostaną wdrożone wystarczające zabezpieczenia w celu ochrony funduszy unijnych.

Komisja Europejska zaleciła w niedzielę zawieszenie około 7,5 miliarda euro z Funduszu Spójności dla Węgier. Decyzję poparł komisarz Janusz Wojciechowski z PiS.

„Chodzi o naruszenia praworządności, które zagrażają wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE” – powiedział komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn. „Nie możemy stwierdzić, że budżet UE jest wystarczająco chroniony”.

Zdaniem KE w węgierskich przepisach istnieją systemowe nieprawidłowości dotyczące zamówień publicznych, niewystarczające zabezpieczenia przed konfliktami interesów, uchybienia w skutecznym ściganiu oraz niedociągnięcia w innych środkach zwalczania przekupstwa.

Hahn powiedział, że Komisja zaleca zawieszenie około jednej trzeciej funduszy spójności przewidzianych dla Węgier ze wspólnego budżetu bloku na lata 2021-27 o łącznej wartości 1,1 biliona euro.

Wspomniane 7,5 mld euro to 5% szacowanego PKB na 2022 rok. Kraje UE mają teraz do trzech miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie wniosku. Hahn powiedział, że ostatnia obietnica Węgier dotycząca odpowiedzi na krytykę UE była znaczącym krokiem we właściwym kierunku, ale musi zostać przełożona na nowe przepisy i praktyczne działania.

Zauważmy, że Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski z PiS, poparł decyzję Komisji Europejskiej. Wojciechowski w odpowiedzi na krytykę ze strony Krzysztofa Bosaka z Konfederacji argumentował, że jego decyzja nie różniła się od decyzji komisarza z Węgier.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz