Przewodniczący Komisji do Spraw Europejskich Bundestagu Toni Hofreiter twierdzi, że ma potwierdzone dowody, iż Hiszpania była gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2, ale przeszkadzały jej w tym Niemcy.

W czwartkowej rozmowie z Der Spiegel, Przewodniczący Komisji do Spraw Europejskich Bundestagu Toni Hofreiter przekonywał, że ma potwierdzone dowody, iż Hiszpania była gotowa dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2, ale przeszkadzały jej w tym Niemcy.

Jak podał niemiecki „Die Welt”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił prośby premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o wsparcie wojskowe w postaci nowoczesnych czołgów Leopard 2.

W kwietniu br. niemiecka grupa zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) zaoferowała, że może dostarczyć Ukraińcom 100 czołgów Leopard 2A7, włącznie z częściami zamiennymi i pakietem szkoleniowym, o wartości 1,55 mld euro. Pierwsze wozy miałyby zostać dostarczone w 36 miesięcy od zawarcia umowy.

Jak pisze „Die Welt”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie zareagował na tę ofertę, a także odrzucił prośby goszczącego w Berlinie premiera Ukrainy, Denysa Szmyhala w sprawie dostarczenia czołgów. „‘Brak chęci’ – Scholz blokuje miliardy w dostawach czołgów” – głosi tytuł artykułu na łamach tej gazety.

Przypomnijmy, że opublikowano wywiad, jakiego przed wizytą w Niemczech udzielił agencji dpa premier Ukrainy, Denys Szmyhal. Podkreślił w nim, że Ukraina oczekuje od Zachodu zmiany podejścia w kwestii dostaw ciężkiego uzbrojenia. Uważa, że na Ukrainę powinny być dostarczane nowoczesne, zachodnie czołgi.

Potrzebujemy zmiany filozofii dostaw broni. Przez to rozumiem: powinny być dostarczane również nowoczesne czołgi bojowe” – powiedział Szmyhal. „Oczekujemy od Amerykanów, że dostarczą nam Abramsów, a od Niemiec, że otrzymamy czołgi typu Leopard 2. To są nowoczesne czołgi, takie, jakie Ukraina potrzebuje na polu walki”.

Czytaj także: Hiszpania nie wyśle Leopardów Ukrainie. „Są w opłakanym stanie”

Kresy.pl/Der Spiegel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply