Giorgia Meloni została premierem Włoch. W sobotę w Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu. Wicepremierami zostali Antonio Tajani z Forza Italia i Matteo Salvini z Ligi. To efekt wyborów parlamentarnych, wygranych przez blok centroprawicy z ugrupowaniem Meloni – Bracia Włosi – na czele.

Nowy rząd Włoch liczy 24 osoby. Na jego czele stanęła Giorgia Meloni (Bracia Włosi). Funkcje wicepremierów pełnią szef dyplomacji Antonio Tajani z Forza Italia i minister infrastruktury Matteo Salvini z Ligi. Ministerstwem obrony kieruje Guido Crosetto z partii Bracis Włosi, a finansów – Giancarlo Giorgetti z Ligi.

W rządzie znaleźli się także: eurodeputowany Raffaele Fitto jako minister spraw europejskich, dotychczasowy prefekt Rzymu Matteo Piantedosi jako szef MSW, lekarz i rektor rzymskiej uczelni Tor Vegata – Orazio Schillaci jako minister zdrowia.

Funkcję ministra do spraw rodziny, przyrostu naturalnego i równych szans objęła Eugenia Maria Roccella. Ministrem ds. polityki regionalnej został Roberto Calderoli z Ligi, a ministrem sprawiedliwości – były sędzia śledczy i prokurator Carlo Nordio.

Adolfo Urso, były wiceminister do spraw gospodarczych pokieruje nowym ministerstwem do spraw firm i Made in Italy. Paolo Zangrillo objął funkcję ministra ds. środowiska i bezpieczeństwa energetycznego.

Daniela Santanche jest ministrem do spraw turystyki, a Francesco Lollobrigida – ministrem rolnictwa i suwerenności żywnościowej.

Elisabetta Casellati została ministrem do spraw reform. Dziennikarz Gennaro Sangiuliano kieruje resortem kultury, a oświaty – Giuseppe Valditara, polityk i wykładowca uniwersytecki.

Nowopowstałym ministerstwem do spraw morza i południa kraju pokieruje Nello Musumecim.

W następnym tygodniu w obu izbach włoskiego parlamentu odbędą się głosowania nad wotum zaufania dla rządu.

Czytaj także: Giorgia Meloni nie jest tak radykalna, jak ją malują

reuters.com / pap / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply