Media: Wielka Brytania może przekazać Ukrainie rakiety Harpoon lub Storm Shadows

W Wielkiej Brytanii toczą się dyskusje na temat transferu na Ukrainę pocisków przeciwokrętowych Harpoon oraz pocisków powietrze-ziemia Storm Shadows.

Informują o tym brytyjskie media.

Źródła w Ministerstwie Obrony Ukrainy potwierdziły w rozmowie z „The Times” gotowość Kijowa do użycia rakiet do uderzenia na anektowany Krym.

Pociski Harpoon kosztują około 1,2 miliona funtów za sztukę i mają maksymalny zasięg 240 kilometrów. Pociski Storm Shadow kosztują około 2,2 miliona funtów i mogą atakować cele oddalone o 560 km, chociaż zmodyfikowane wersje przeznaczone na eksport mają znacznie mniejszy zasięg.

Obecnie trwają rozmowy w celu ustalenia, ile dokładnie brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu można wysłać, pomimo wcześniejszych obaw, że umożliwienie Ukrainie przeprowadzania transgranicznych ataków na Rosję może doprowadzić do eskalacji konfliktu.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Wielkiej Brytanii obiecuje Ukraińcom szybką dostawę czołgów

Ukraińcy wcześniej twierdzili, że rakiety Harpoon dostarczyły już: Dania, Wielka Brytania i Holandia.

Pociski przeciwokrętowe Harpoon mogą być przystosowane do strzelania z ciężarówek, choć będą mniej celne przy atakowaniu celów naziemnych. Pociski Storm Shadow mogą być również wystrzeliwane z ziemi, ale częściej są montowane na ukraińskich samolotach.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon: Ukraińców, którzy zatopili rakietami Harpoon rosyjski okręt, przeszkoliły USA

Kresy.pl / thetimes.co.uk

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    Storm Shadow pozwoliły by na porażenie floty Czarnomorskiej z 200km zapasem, co by oznaczało że Ruscy musieli by przenieść flotę z Sewastopola który do niedawna wynajmowali a dzisiaj okupują.
    Ciekawe co zrobili by Ruscy w przypadku tak poważnego zagrożenia.