Pentagon: Ukraińców, którzy zatopili rakietami Harpoon rosyjski okręt, przeszkoliły USA

Według wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu, ukraińscy żołnierze, którzy w czerwcu br. zatopili rosyjski okręt przy użyciu rakiet przeciwokrętowych Harpoon, zainstalowanych na ciężarówkach, zostali wcześniej przeszkoleni przez USA.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca br. strona ukraińska podała, że zniszczyła rakietami Harpoon rosyjski holownik, który przewoził na Wyspę Wężową (Wyspę Węży) żołnierzy, amunicje i broń, w tym rakietowy system obrony powietrznej TOR.

W środę Bill LaPlante, podsekretarz obrony USA ds. zakupów broni powiedział podczas panelu dyskusyjnego, że Ukraińcy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi systemu rakietowego Harpoon na przełomie maja i czerwca tego roku. Miało to miejsce w weekend, gdy w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest tzw. Memorial Day.

Podsekretarz obrony USA powiedział, że w tym przypadku użyto systemów Harpoon, dostarczonych na Ukrainę i, w ramach eksperymentu, zainstalowanych na ciężarówkach z płaskim tyłem (ang. flatbed truck).

– (…) sprowadziliśmy Ukraińców, żeby na tym poćwiczyli w ciągu weekendu Memorial Day (…), a w następnym tygodniu dwa rosyjskie statki zostały tymi Harpoonami zatopione – powiedział LaPlante. – To jest niesamowita innowacja, o której nie mówimy odpowiednio dużo.

Przeczytaj: Media: US Navy zamawia dla Ukrainy systemy Harpoon w wersji nadbrzeżnej

Dodał, ze Ukraińców przeszkolił „dostawca” uzbrojenia, a nie bezpośrednio amerykańska armia. Systemy Harpoon zostały dostarczone na Ukrainę nie przez USA, ale przez jednego z sojuszników. Urzędnik nie ujawnił jednak, o jakie państwo chodzi. Strona ukraińska wcześniej twierdziła, że rakiety Harpoon dostarczyły: Dania, Wielka Brytania i Holandia.

Czytaj także: Ukraiński urzędnik: mamy tyle rakiet Harpoon, że możemy zatopić całą Flotę Czarnomorską

Później Pentagon sprecyzował wypowiedź LaPlante, zaznaczają, że nie miał on na myśli tego, że ukraińscy żołnierze byli szkoleni w USA.

Urzędnik Pentagonu twierdził, że poza wspomnianym wcześniej holownikiem, siły ukraińskie dzięki rakietom Harpoon zatopiły w podobnym czasie jeszcze jeden rosyjski okręt wojenny. Nie sprecyzował jednak, o jaką jednostkę chodzi. Amerykańskie media branżowe zaznaczają, że nie było też informacji o takim zdarzeniu.

defenseone.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply