Włochy, Dania, Grecja, Norwegia, Czechy i Polska znalazły się wśród 20 państw, które zapowiedziały nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Jak podaje agencja Reutera, sekretarz obrony USA Lloyd Austin przekazał w poniedziałek, że około 20 krajów ogłosiło nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy. Szef Pentagonu poinformował o tym dziennikarzy po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, które miało na celu koordynację dostaw uzbrojenia dla Kijowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Austina Dania dostarczy Ukrainie wyrzutnię Harpoon i pociski do obrony wybrzeża.

„Jestem szczególnie wdzięczny Danii za ogłoszenie przekazania wyrzutni Harpoon i pocisków, w celu pomocy Ukrainie w ochronie jej wybrzeża” – powiedział Austin cytowany przez ukraiński portal Europejska Prawda, według którego w telekonferencji wzięło udział ponad 40 ministrów obrony.

Szef Pentagonu dziękował też Czechom za przekazanie Ukrainie helikopterów bojowych, czołgów i systemów rakietowych.

Według niego kilka krajów poinformowało o przekazaniu „krytycznie potrzebnych” systemów artylerii i amunicji, m.in. Włochy, Grecja, Norwegia i Polska.

„Chciałbym również zwrócić uwagę na wiodącą rolę Wielkiej Brytanii w pomaganiu w koordynowaniu pomocy wojskowej oraz ogromną ilość brytyjskiej pomocy wojskowej, która nadal napływa na Ukrainę” – dodał Austin.

W ubiegłym tygodniu agencja Reutera dotarła do przecieków o tym, że rozważane jest wysłanie na Ukrainę dwóch rodzajów pocisków przeciwokrętowych: Harpoon produkowanych przez Boeinga oraz Naval Strike Missile (NSM) produkowanych przez przez norweskiego Kongsberga we współpracy z Raytheon Technologies. W przypadku Harpoonów jako przeszkodę wskazywano ograniczoną dostępność platform do wystrzeliwania z lądu, ponieważ jest to w większości pocisk morski, a Ukraina praktycznie straciła swoją flotę.

Inaczej jest w przypadku rakiet NSM, które mogą być wystrzeliwane z lądu. Według Reutersa „sojusznicy z NATO” mogliby wypożyczyć Ukrainie mobilne wyrzutnie naziemne, które są dostępne, oraz głowice bojowe z Norwegii. Źródła agencji podały, że Stany Zjednoczone starają się wypracować sposób, aby Ukraina uzyskała NSM i wyrzutnie od „europejskich sojuszników”.

Kresy.pl / reuters.com / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz