Agencja Reutera dowiedziała się, że Amerykanie rozważają przekazanie Ukrainie systemów, które mogłyby razić rosyjskie okręty wojenne i pomóc w zniesieniu blokady morskiej ukraińskich portów.

Biały Dom pracuje nad przekazaniem Ukraińcom zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych, którymi Ukraina mogłaby razić okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – podała w czwartek agencja Reutera powołując się na swoje źródła.

Trzech urzędników administracji oraz dwa źródła w Kongresie przekazały, że aktywnie rozważane jest wysłanie na Ukrainę dwóch rodzajów potężnych pocisków przeciwokrętowych: Harpoon produkowanych przez Boeinga oraz Naval Strike Missile (NSM) produkowanych przez przez norweskiego Kongsberga we współpracy z Raytheon Technologies.

Jak stwierdza agencja, w przypadku Harpoonów problemem jest ograniczona dostępność platform do wystrzeliwania z lądu, ponieważ jest to w większości pocisk morski, a Ukraina praktycznie straciła swoją flotę.

Dwóch amerykańskich urzędników powiedziało, że Stany Zjednoczone pracują nad potencjalnymi rozwiązaniami, które obejmują wyjęcie wyrzutni z amerykańskiego okrętu.

Po drugie, jest niewielu chętnych do przekazania tych pocisków Ukrainie. Nikt nie chce być pierwszym lub jedynym państwem, które to zrobi, narażając się na odwet Rosji. Według jednego z urzędników jest jeden “dobrze wyposażony” kraj, który rozważa wysłanie Harpoonów jako pierwszy. Jeśli to zrobi, inni mogliby pójść w jego ślady.

Inaczej jest w przypadku rakiet NSM, które mogą być wystrzeliwane z lądu. Według Reutersa “sojusznicy z NATO” mogliby wypożyczyć Ukrainie mobilne wyrzutnie naziemne, które są dostępne, oraz głowice bojowe z Norwegii. Źródła agencji podały, że Stany Zjednoczone starają się wypracować sposób, aby Ukraina uzyskała NSM i wyrzutnie od “europejskich sojuszników”.

Źródła w Kongresie podały, że inną opcją byłoby przekazanie przez Norwegię NSM Ukrainie, co popierają norwescy parlamentarzyści. Norweskie Ministerstwo Obrony odmówiło komentarza w tej sprawie.

Jak zauważył na Twitterze analityk Dawid Kamizela, jedynym państwem, które posiada lądowe wyrzutnie NSM, jest Polska.

Kresy.pl / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply