Unia Europejska dostała ofertę zakupu dodatkowych 500 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech, lecz odrzuciła ją z powodu sprzeciwu Paryża. Francuska firma Sanofi pracuje nad własną szczepionką, jednak firma boryka się z opóźnieniami – napisał “Brussels Times”.

Według informacji “Brussels Times” oraz niemieckiego tygodnika “Der Spiegel”, BioNTech złożył ofertę na dodatkowe 500 mln dawek. Wcześniej Unia Europejska podpisała umowę na 200 milionów dawek, z opcją na 100 milionów więcej – poinformowała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP), powołując się na doniesienia wspomnianych mediów.

Magazyn powołuje się na źródła, które są zaznajomione z negocjacjami. Sprzeciwić się temu miała głównie Francja, w efekcie czego Komisja Europejska nie podpisała porozumienia. Francuska firma Sanofi podpisała kontrakt na 300 milionów dawek własnej szczepionki. Produkt nie otrzymał jednak jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej.

Zobacz także: Pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce

Zdaniem “Brussels Times”, rząd Francji sprzeciwił się ofercie ze strony BioNTech, z racji, że umożliwiała ona amerykańskiemu Pfizerowi oraz niemieckiemu BioNTechowi sprzedaż w UE 800 milionów dawek.

Zdaniem tygodnika “Der Spiegel” minister zdrowia Niemiec Jens Spahn nalegał na Komisję Europejską, która negocjowała w imieniu 27 państw członkowskich Unii, aby mniejsze kraje nie były wypychane z rynku przez większe – wyraziłoby się to przyjęciem bardziej zróżnicowanej oferty szczepionek. Jego apele nie były jednak skuteczne.

Niedawno francuska firma Sanofi anulowała trzecią fazę testów szczepionki zaplanowaną na grudzień i ma nadzieję rozpocząć ją w lutym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ukraina rozmawia z Polską w sprawie przekazania jej szczepionki na koronawirusa

“Brussels Times” podkreśla, że opóźnienie powoduje poważne problemy dla firmy. “Zanim rozpocznie się badanie, szczepionka Pfizer trafi do populacji w całej Europie, a Sanofi może mieć trudności z rekrutacją ochotników do badań” – wskazuje.

Komisja Europejska odmówiła komentarza w sprawie doniesień obydwu tygodników.

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply