Administracja prezydenta USA Joe Bidena ma ogłosić sankcje wobec batalionu Netzah Yehuda należącego do IDF za łamanie praw człowieka wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Byłby to pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone zdecydowały się na taki krok.

Jak poinformował w niedzielę portal Times of Israel, powołując się na Axios, administracja prezydenta USA Joe Bidena ma ogłosić sankcje wobec batalionu Netzah Yehuda należącego do IDF za łamanie praw człowieka wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Byłby to pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone zdecydowały się na taki krok.

W przeszłości batalion znajdował się w centrum kilku kontrowersji związanych przemocą wobec Palestyńczyków, w szczególności w związku ze śmiercią Omara As’ada, 78-letniego Amerykanina palestyńskiego pochodzenia, który zmarł w 2022 r. po zatrzymaniu, skuty kajdankami, z zawiązanymi oczami, a później porzucony w warunkach bliskich mrozu przez żołnierzy batalionu.

Izrael przeniósł tę jednostkę z Zachodniego Brzegu w grudniu 2022 r. – choć zaprzeczył, że ze względu na zachowanie żołnierzy – i od tego czasu służy ona głównie na północy kraju.

Zgłoszony plan USA spotkał się z zjadliwą reakcją izraelskich urzędników, w tym premiera Benjamina Netanjahu.

“IDF nie mogą być sankcjonowane!” – napisał w serwisie X. “W ostatnich tygodniach pracowałem przeciwko nakładaniu sankcji na obywateli Izraela, m.in. podczas rozmów z administracją amerykańską. W czasie, gdy nasi żołnierze walczą z terrorystycznymi potworami, zamiar nałożenia sankcji na jednostkę IDF jest szczytem absurdu i upadkiem moralnym” – dodał, zobowiązując się walczyć z tym posunięciem.

Minister gabinetu wojennego Benny Gantz przyłączył się do krytyki, mówiąc, że jednostka piechoty stanowi „integralną część IDF” i jest związana prawem wojskowym i międzynarodowym. Dodał, że Izrael ma „silne i niezależne” sądy zdolne do rozpatrywania naruszeń.

“Mamy wielki szacunek dla naszych amerykańskich przyjaciół, ale nałożenie sankcji na tę jednostkę jest niebezpiecznym precedensem i wysyła zły sygnał naszym wspólnym wrogom w czasie wojny” – powiedział Gantz.

Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocy dla Izraela, wart 26 mld dolarów (366 głosów „za”, 58 „przeciw”, w tym 37 Demokratów), oraz dla sojuszników w obszarze Indo-Pacyfiku (8 mld dol., w tym 2 mld na zakup uzbrojenia dla Tajwanu).

W przypadku Izraela, projekt przewiduje wyasygnowanie 4 mld dolarów na uzupełnienie zapasów rakiet do systemów obrony powietrznej Żelazna Kopuła i Proca Dawida. Z kolei 1,2 mld dol. ma pójść na laserowy system przeciwrakietowy Żelazny Promień, 3,5 mld na zakup “zaawansowanych systemów uzbrojenia” dla Izraela, a 4,4 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply