Tylko w ciągu sześciu miesięcy w szkockim mieście Aberdeen oficjalnie odnotowano ponad 140 ataków na Polaków.

Informacje na ten temat podaje BBC Scotland. Stacja ta powołuje się na raport Grec (Grampian Racial Equality Council), według którego pomiędzy 1 kwietnia a 30 września tego roku, odnotowano aż 144 przypadki prześladowań i dyskryminacji Polaków mieszkających w Aberdeen. Tym samym, jak pisze portal soton24.pl,  Polacy są najbardziej prześladowaną mniejszością w tym mieście.

Raport podaje również bliższe dane nt. samych incydentów. Wynika z nich, że najwięcej zgłoszonych incydentów (niemal 70 proc.) dotyczyło napaści słownej. 64 proc. przypadków stanowiły ataki rasistowskie. 19 proc. było powiązanych z orientacją seksualną.

Najmłodsza ofiara miała 8 lat, a najstarsza – 65. Z kolei wśród sprawców napaści najmłodszy z nich miał 11 lat, a najstarszy 78. Większość sprawców napaści była narodowości szkockiej.

Soton24.pl podaje, że w Szkocji wyjątkowo często dochodzi do ataków na Polaków na tle narodowościowym. Podaje przy tym przykład niedawnego ataku na 14-letniego chłopca w szkole średniej w Coatbridge, niedaleko Glasgow.

Nastolatek od dłuższego czasu był prześladowany i wyzywany przez innych uczniów. Tylko dlatego, że jego rodzice są Polakami. Pewnego razu został z tego powodu pobity. Szkoła nie powiadomiła jednak policji, lecz zadzwoniła do rodziców. Prosząc ich, żeby przyjechali po swojego syna, bo został pobity. Ponieważ szkoła w żaden sposób nie reagowała, rodzice zostali zmuszeni do znalezienia swojemu synowi bezpieczniejszego miejsca do nauki.

Przeczytaj: Polacy największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii – ponad milion osób w 2016

Inny przypadek miał miejsce w ub. roku. Polska rodzina z Edynburga została obrzucona wyzwiskami i zaatakowana przez grupę nastolatków. Napastnicy obrzucili też jajkami nowe auto polskiej rodziny, wybili tylną szybę pojazdu i rozcięli składany dach. Szkocka policja zareagowała na wezwania Polaków dopiero po ósmym telefonie. Rzecznik szkockiej policji tłumaczył, że żaden z policjantów nie mógł przybyć na miejsce „ze względu na liczbę trwających incydentów o wysokim priorytecie, które wymagały reagowania kryzysowego”.

Soton24.pl/ Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Zostali zaatakowani przez grupę nastolatków…………Szkoda ,że media nie podają jakiej narodowości są ci młodzi gniewni? Podobnie jest w Szwecji,Niemczech Danii ,czy Francji.Piszę się o gwałtach na kobietach ,ale ukrywa ,kto to zrobił?

  • Sun Escobar
   Sun Escobar :

   @jwu W Szkocji robią to głównie Szkoci, kolor skóry sprawców nie koniecznie ma tu znaczenie. Mam wielu znajomych w Aberdeen, potwierdzają ten fakt. Szkoci zarówno biali jak i ci z innym odcieniem, mają wiele zawiści do Polaków , bo Polacy są tam coraz bardziej rezolutni. Mają swoje firmy (restauracje, warsztaty, gabinety), coraz częściej są wybierani jako liderzy w firmach Szkockich firmach ze względu na kompetencje i pracowitość. Znajomy otworzył pizzerię w Aberdeen, ma niższe ceny niż konkurencja i to już jest powodem do niekupowania przez Szkotów jego dań, pewnego rodzaju bojkotu. Na szczęście kupujących Polaków tam nie brakuje. Obraz Szkotów, który nam serwowała telewizja przy okazji ME w Polsce, mija się od tego, jakimi są naprawdę, nie korelował bym tego z kolorem skóry, bardziej ze szkocką zawiścią. Polacy są też łatwym celem do ataku, bo starają się integrować ze społeczeństwem szkockim, chcą uciec od innych Polaków, nie tworzą enklaw Polskich, jak to robią muzułmanie. Takie mam relacje od tych co tam żyją na co dzień.