Norweskie władze dyskutują o ewentualnym transferze niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę – poinformował w poniedziałek portal Dagbladet.

Jak poinformował w poniedziałek portal Dagbladet, norweskie władze dyskutują o ewentualnym transferze niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

W poniedziałek wieczorem odbędzie się zamknięte posiedzenie rozszerzonej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony, które poświęcone będzie udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej. W szczególności będzie to dotyczyć dostaw czołgów Leopard.

W spotkaniu weźmie udział 20 polityków norweskiego parlamentu. Norweska gazeta zauważa, że konkretny czas, tematyka i miejsce takich spotkań są utrzymywane w tajemnicy.

Taka komisja zwykle spotyka się w celu rozwiązania ważnych kwestii polityki zagranicznej i obronnej kraju. Gazeta dowiedziała się, że poniedziałkowe spotkanie będzie poświęcone Ukrainie – jej militarnemu wsparciu w konfrontacji z rosyjską inwazją na pełną skalę.

W szczególności będzie dotyczyć możliwości przekazania czołgów po tym, jak minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbok powiedziała, że Berlin nie sprzeciwi się wysłaniu przez Polskę na Ukrainę czołgów Leopard 2.

Oczekuje się, że na posiedzeniu komisji ds. polityki zagranicznej i obrony zadecydują, czy wystąpić do Berlina o zgodę na wsparcie Ukrainy czołgami produkcji niemieckiej.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w niedzielę, że Berlin nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Francuska stacja telewizyjna LCI uważa, że zmiana stanowiska Niemiec to duża zasługa Polski: “Niezwykła śmiałość polskich władz!”, “Niemcy ugięły się pod presją Polski”. “Jest pewne, że wojna w Ukrainie przesunęła środek ciężkości Europy na Wschód. (…) Widać dobrze, że kraje najbardziej aktywne w sferze dyplomacji i obronności to już nie dawni ojcowie chrzestni Europy – tacy jak Niemcy czy Francuzi – którzy teraz pozostają trochę w tyle” – oświadczyła na antenie LCI Guillaume Roquette, cytowana w poniedziałek przez portal RMF FM. Roquette jest szefową redakcji znanego tygodnika “Le Figaro Magazine”.

W piątek w amerykańskiej bazie powietrznej Ramstein w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zakładano, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia na Ukrainę zachodnich czołgów, szczególnie Leopard. Okazało się jednak, że jest pat w tej sprawie.

Jak informowaliśmy, szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła jednak w niedzielę, że Berlin nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi Leopard 2 na Ukrainę.

Baerbock została zapytana przez francuską telewizję LCI o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec. “Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie”.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska jest skłonna wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę bez uzyskania zgody Niemiec, jeśli Berlin nie zgodzi się na ich reeksport.

Zobacz także: Media: Ostra kłótnia w Ramstein. USA oburzone stanowiskiem Niemiec

Czytaj także: DPA: Nowy minister obrony Niemiec chce przygotować dostawę czołgów dla Ukrainy

Kresy.pl/Dagbladet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply