Dwa (prawdopodobnie) amerykańskie drony MQ-9 Reaper zderzyły się we wtorek w Syrii nad prowincją Idlib lub zostały zestrzelone przez bojowników przy pomocy naziemnych systemów – poinformował we wtorek portal The Drive.

Jak poinformował we wtorek portal The Drive, dwa drony, prawdopodobnie amerykańskie MQ-9 Reaper zderzyły się lub zostały zestrzelone nad Idlib w Syrii. Do incydentu doszło po tym, jak w ciągu ostatnich kilku dni na niebie nad zachodnią prowincją Idlib dostrzeżono kilka dronów tego typu, a także po ostatnim uderzeniu w tym regionie z udziałem pocisku AGM-114R9X.

Zobacz też: Ciężki dron bojowy S-70 Ochotnik ma zostać dostarczony rosyjskiemu wojsku już w 2024 roku

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

80 PLN    (0.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Military Times jako pierwszy poinformował o widocznej kolizji powietrznej 18 sierpnia 2020 roku. „Czy później do nich strzelano – i czy to spowodowało katastrofę – jest niejasne” – dodał później portal.

Wcześniej tego dnia pojawiły się doniesienia, że ​​bojówki w Idlib, sprzeciwiające się syryjskiemu dyktatorowi prezydentowi Al Assadowi, zestrzeliły dwa drony, prawdopodobnie należące do Rosji. Jednak kolejne zdjęcia i filmy, które pojawiły się w mediach społecznościowych, sugerowały, że przynajmniej jeden z tych zestrzelonych bezzałogowych statków powietrznych mógł być MQ-9.

Różne frakcje w Idlib, w tym te, które aktywnie wspiera Turcja, mają dostęp do ręcznych rakiet ziemia-powietrze, znanych również jako przenośne systemy obrony powietrznej i używały ich do zestrzeliwania załogowych samolotów i helikopterów w przeszłości. Nie jest jasne, dlaczego grupy przeciwne Assadowi miałyby celować w drony, które mogły należeć do Stanów Zjednoczonych, ale gdyby tak było, mogli po prostu nie mieć możliwości określenia, kto jest operatorem i myśleli, że były one maszynami Rosjan lub innych frakcji wspierających Assada.

Zobacz też: Izraelska firma przedstawiła drony kapsułowe, które mogą być obsługiwane przez jednego żołnierza [+VIDEO]

Kresy.pl/The Drive

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz