W swojej książce czołowy amerykański „jastrząb”, republikański senator John McCain krytykuje zbyt łagodne podejście prezydenta Donalda Trumpa do Rosji. Jego zdaniem, USA muszą przejść do ofensywy w wojnie informacyjnej z Rosją, a Władimir Putin musi otrzymać silny sygnał, taki jak odwetowy cyber-atak, żeby zmusić go do pożałowania swoich działań.

Amerykański senator John McCain, czołowy neokonserwatysta i „jastrząb” Partii Republikańskiej napisał w swojej nowej książce pt. „Niespokojna Fala”, która ukaże się 22 maja, że USA powinny poważnie rozważyć przeprowadzenie na Rosję cyberataku, w odwecie za wtrącanie się w wybory w Stanach Zjednoczonych. McCain uważa, że byłby to mocny sygnał dla Kremla. Fragmenty książki przytacza portal „DefenseNews”.

– Jestem zdania, że dopóki Putina nie zmusi się do pożałowania swojej decyzji, to wciąż będzie wracał na miejsce zbrodni – napisał McCain.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Książka senatora ma dotykać również tematu oskarżeń na temat rzekomych materiałów kompromitujących prezydenta USA, Donalda Trumpa, którymi mają dysponować Rosjanie. McCain przyznał, że zapoznał się z tzw. dossier Steela. Chodzi o dokumenty brytyjskiego tajnego agenta Christophera Steele’a, „byłego” funkcjonariusza MI6. Na naszych łamach pisaliśmy,  że Steele sporządzał memoranda opłacane przez sztab Hillary Clinton i Narodowy Komitet Partii Demokratycznej, które zawierały insynuacje o tym, jakoby służby Putina filmowały Trumpa podczas kompromitujących czynności seksualnych w trakcie konkursu Miss Universe w Moskwie w 2013 roku.

Czytaj więcej: Russiagate i Ukraina – jak śledztwo Muellera zwiększa ryzyko wojny

Republikański senator pisze te że, że twarde sankcje i ograniczenia handlowe przeciwko Putinowi jego otoczeniu są środkami odstraszającymi, „by zmusić Putina, by głęboko pożałował swojego ataku na fundamenty naszej demokracji, wolne i uczciwe wybory, powinniśmy poważnie rozważyć odwet takimi rodzajami broni, jakich on użył”.

Przeczytaj: Komu zależy na „gorącej wojnie” z Syrią i Iranem?

– My również mamy cyber-zdolności. One powinny zostać wykorzystane do ujawniania epickiej skali korupcji jego reżimu lub do zawstydzenia go w inny sposób – pisze McCain. Dodał, że USA powinny „przejść do ofensywy” w wojnie informacyjnej z Rosją. Generalnie, w swojej książce McCain opowiada się za siłową polityką zagraniczną, obejmującą sojusze i uznającą wartości zachodnie za wyższe moralnie.

W ujawnionych fragmentach książki McCain, który walczy z rakiem mózgu, nie będzie ubiegał się o reelekcję po zakończeniu obecnej kadencji. Wcześniej znany był z ostrego krytykowania Donalda Trumpa, któremu zarzuca zbyt łagodne obchodzenie się z Rosją i niedocenianie rosyjskiego zagrożenia. Odrzuca też podejście „America First” Trumpa, uznając je za „bezmyślne” i powtarzające błędy polityki zagranicznej Baracka Obamy.

– On [Trump] odmawiał rozróżniania działań naszego rządu od zbrodni tych despotycznych. Twarda postawa lub pokaz na podobieństwo twardości, wydaje się mieć [dla Trumpa] większe znaczenie niż jakakolwiek z naszych wartości – uważa senator.

– Obawiam się, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii, a decyzje podejmowane jutro mogą zamknąć drzwi ery porządku światowego pod wodzą Ameryki – pisze McCain. – Mam nadzieję, że nie, a z pewnością nie jest za późno. Jednak mój czas w tej walce dobiegł końca.

Przypomnijmy, że McCain był jednym z 59 senatorów, którzy wystosowali list do polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z żądaniami zmiany projektu ustawy reprywatyzacyjnej. List jest powtórzeniem stanowiska wyrażonego przez Światową Żydowską Organizację Restytucji (World Jewish Restitution Organization – WJRO). Amerykańscy politycy krytykują w nim rak reprywatyzacji w Polsce.

Wcześniej McCain zdecydowanie krytykował też polską reformę sądownictwa. W lutym 2017 roku, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, ten znany amerykański senator mówił prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że nadszedł czas testowania USA. W jego ocenie, Polska będzie jednym z krajów, który zostanie poddany „pewnej presji”.

defensenews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz