W swojej książce czołowy amerykański „jastrząb”, republikański senator John McCain krytykuje zbyt łagodne podejście prezydenta Donalda Trumpa do Rosji. Jego zdaniem, USA muszą przejść do ofensywy w wojnie informacyjnej z Rosją, a Władimir Putin musi otrzymać silny sygnał, taki jak odwetowy cyber-atak, żeby zmusić go do pożałowania swoich działań.

Amerykański senator John McCain, czołowy neokonserwatysta i „jastrząb” Partii Republikańskiej napisał w swojej nowej książce pt. „Niespokojna Fala”, która ukaże się 22 maja, że USA powinny poważnie rozważyć przeprowadzenie na Rosję cyberataku, w odwecie za wtrącanie się w wybory w Stanach Zjednoczonych. McCain uważa, że byłby to mocny sygnał dla Kremla. Fragmenty książki przytacza portal „DefenseNews”.

– Jestem zdania, że dopóki Putina nie zmusi się do pożałowania swojej decyzji, to wciąż będzie wracał na miejsce zbrodni – napisał McCain.

Książka senatora ma dotykać również tematu oskarżeń na temat rzekomych materiałów kompromitujących prezydenta USA, Donalda Trumpa, którymi mają dysponować Rosjanie. McCain przyznał, że zapoznał się z tzw. dossier Steela. Chodzi o dokumenty brytyjskiego tajnego agenta Christophera Steele’a, „byłego” funkcjonariusza MI6. Na naszych łamach pisaliśmy,  że Steele sporządzał memoranda opłacane przez sztab Hillary Clinton i Narodowy Komitet Partii Demokratycznej, które zawierały insynuacje o tym, jakoby służby Putina filmowały Trumpa podczas kompromitujących czynności seksualnych w trakcie konkursu Miss Universe w Moskwie w 2013 roku.

Czytaj więcej: Russiagate i Ukraina – jak śledztwo Muellera zwiększa ryzyko wojny

Republikański senator pisze te że, że twarde sankcje i ograniczenia handlowe przeciwko Putinowi jego otoczeniu są środkami odstraszającymi, „by zmusić Putina, by głęboko pożałował swojego ataku na fundamenty naszej demokracji, wolne i uczciwe wybory, powinniśmy poważnie rozważyć odwet takimi rodzajami broni, jakich on użył”.

Przeczytaj: Komu zależy na „gorącej wojnie” z Syrią i Iranem?

– My również mamy cyber-zdolności. One powinny zostać wykorzystane do ujawniania epickiej skali korupcji jego reżimu lub do zawstydzenia go w inny sposób – pisze McCain. Dodał, że USA powinny „przejść do ofensywy” w wojnie informacyjnej z Rosją. Generalnie, w swojej książce McCain opowiada się za siłową polityką zagraniczną, obejmującą sojusze i uznającą wartości zachodnie za wyższe moralnie.

W ujawnionych fragmentach książki McCain, który walczy z rakiem mózgu, nie będzie ubiegał się o reelekcję po zakończeniu obecnej kadencji. Wcześniej znany był z ostrego krytykowania Donalda Trumpa, któremu zarzuca zbyt łagodne obchodzenie się z Rosją i niedocenianie rosyjskiego zagrożenia. Odrzuca też podejście „America First” Trumpa, uznając je za „bezmyślne” i powtarzające błędy polityki zagranicznej Baracka Obamy.

– On [Trump] odmawiał rozróżniania działań naszego rządu od zbrodni tych despotycznych. Twarda postawa lub pokaz na podobieństwo twardości, wydaje się mieć [dla Trumpa] większe znaczenie niż jakakolwiek z naszych wartości – uważa senator.

– Obawiam się, że jesteśmy w punkcie zwrotnym historii, a decyzje podejmowane jutro mogą zamknąć drzwi ery porządku światowego pod wodzą Ameryki – pisze McCain. – Mam nadzieję, że nie, a z pewnością nie jest za późno. Jednak mój czas w tej walce dobiegł końca.

Przypomnijmy, że McCain był jednym z 59 senatorów, którzy wystosowali list do polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z żądaniami zmiany projektu ustawy reprywatyzacyjnej. List jest powtórzeniem stanowiska wyrażonego przez Światową Żydowską Organizację Restytucji (World Jewish Restitution Organization – WJRO). Amerykańscy politycy krytykują w nim rak reprywatyzacji w Polsce.

Wcześniej McCain zdecydowanie krytykował też polską reformę sądownictwa. W lutym 2017 roku, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, ten znany amerykański senator mówił prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że nadszedł czas testowania USA. W jego ocenie, Polska będzie jednym z krajów, który zostanie poddany „pewnej presji”.

defensenews.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply