Martin Schulz kandydat SPD na kanclerza Niemiec skrytykował Angelę Merkel za bierność w stosunku do polskiego i węgierskiego rządu, które, jego zdaniem, podważają zasady otwartości i tolerancji.

Podczas zjazdu partii SPD w Dortmundzie były przewodniczący Parlamentu Europejskiego stwierdził: „Europa ma nowe problemy. Są w niej rządy, które kwestionują tolerancję i otwartość na świat – na przykład rząd w Budapeszcie, rząd Viktora Orbana, twórcy pojęcia „nieliberalna demokracja”, cokolwiek miałoby to oznaczać. Albo rząd w Warszawie, którego pierwszą czynnością urzędową było zakwestionowanie niezależności Trybunału Konstytucyjnego i atak na wolność mediów”

„Poruszałem ten temat niezliczoną liczbę razy na posiedzeniach Rady Europejskiej i nigdy nie uzyskałem poparcia od szefowej niemieckiego rządu” – nadmienił Schulz.

Zdaniem kandydata SPD na kanclerza Niemiec, Angela Merkel jest aktywna tylko wtedy, gdy chodzi o sprawy ekonomiczne. „Ale tam, gdzie chodziło o obronę praworządności i demokracji w Unii Europejskiej, nie można było od nich usłyszeć niemal nic lub zupełnie nic” – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Schulz wyraził zadowolenie ze stanowiska, jakie zajął obecny prezydent Francji Emmanuel Macron, który stwierdził, że Unia Europejska nie jest supermarketem. Niemiecki polityk uważa, że krajom, które pragną solidarności unijnej w stosunkach z Rosją i czerpią korzyści z dopłat do rolnictwa, ale nie akceptują postanowień UE związanych z przyjmowaniem uchodźców trzeba powiedzieć: „Solidarność nie jest ulicą jednokierunkową”.

„W przeciwieństwie do Merkel mówimy o tym w prostych niemieckich słowach” – konkludował Martin Schulz.

CZYTAJ TAKŻE: Merkel poparła Macrona krytykującego kraje Europy Środkowej i Wschodniej

Merkel: Nie osiągnęliśmy porozumienia ws. relokacji uchodźców

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że podczas piątkowego szczytu UE nie osiągnięto porozumienia z państwami Europy Środkowo-Wschodniej ws. relokacji uchodźców.

Merkel podczas konferencji prasowej, na której wystąpiła wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem stwierdziła: „Jest stały postęp w kwestii zwalczania przyczyn migracji i zabezpieczenia granic zewnętrznych, jesteśmy tutaj zgodni, niestety nie ma postępu w kwestii rozdziału uchodźców w Unii Europejskiej.”

„Musimy nadal o tym rozmawiać. To jest ważniejsza część problemu, dotyczy solidarności między krajami, ale nie poświęciliśmy temu dziś zbyt wiele czasu, ponieważ wiedzieliśmy, że nie możemy osiągnąć postępu” – dodała kanclerz Niemiec.

Szefowa niemieckiego rządu uważa, że „nie można się tylko cieszyć, że jest się gdzieś w środku, gdzie nie dociera tak wielu uchodźców”.

Kresy.pl/interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz