Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że podczas piątkowego szczytu UE nie osiągnięto porozumienia z państwami Europy Środkowo-Wschodniej ws. relokacji uchodźców.

Merkel podczas konferencji prasowej, na której wystąpiła wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem stwierdziła: „Jest stały postęp w kwestii zwalczania przyczyn migracji i zabezpieczenia granic zewnętrznych, jesteśmy tutaj zgodni, niestety nie ma postępu w kwestii rozdziału uchodźców w Unii Europejskiej.”

„Musimy nadal o tym rozmawiać. To jest ważniejsza część problemu, dotyczy solidarności między krajami, ale nie poświęciliśmy temu dziś zbyt wiele czasu, ponieważ wiedzieliśmy, że nie możemy osiągnąć postępu” – dodała kanclerz Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Merkel ostrzegała przed protekcjonizmem i izolacjonizmem

Szefowa rządu pochwaliła postawę państw nadbałtyckich, które stosują się do zasady solidarności. „Byłoby wspaniale, gdyby się nam udało rozszerzyć tę gotowość na wszystkie kraje UE, ale to jeszcze potrwa” – zaznaczyła.

„Nie przestanę o tym mówić, ponieważ moja koncepcja Europy jest taka, że gdy siedzimy przy jednym stole i mamy wspólne granice zewnętrzne, to musimy wczuć się w sytuację premiera Grecji czy Włoch, u których codziennie pojawiają się nowi uchodźcy” – stwierdziła Angela Merkel.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szefowa niemieckiego rządu uważa, że „nie można się tylko cieszyć, że jest się gdzieś w środku, gdzie nie dociera tak wielu uchodźców”.

Przypomniała także, że jedną z głównych zasad Unii Europejskiej jest solidarność. „Wszędzie tam, gdzie niepokoimy się, że te wartości mogą być naruszane, Komisja Europejska ma legitymację, by nazwać rzeczy po imieniu.” – konkludowała kanclerz.

Angela Merkel poparła Macrona krytykującego Polskę

Angela Merkel poparła postępowanie Komisji Europejskiej przeciw Polsce, Czechom i Węgrom ws. nieprzyjmowania imigrantów. 

Kanclerz Niemiec stwierdziła: „Dzisiejszy dzień nie jest dniem gróźb, ale trzeba stale rozmawiać”. Zdaniem niemieckiej kanclerz Unia Europejska jest „wspólnotą wartości”. Merkel poparła decyzję Komisji Europejskiej o rozpoczęciu postępowania przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom.

„W dzisiejszym dniu przeważa optymizm” – powiedziała Merkel po pierwszym posiedzeniu roboczym w trakcie szczytu UE. Wskazała na postępy osiągnięte w dziedzinach bezpieczeństwa wewnętrznego i polityki obronnej. „W ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się konkretnych projektów” – zapowiedziała szefowa niemieckiego rządu. „To prawdziwa wartość dodana, którą uzgodniliśmy” – dodała. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła także, pomiędzy Niemcami a Francją panuje całkowita zgoda.

Kresy.pl/rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz