Maroko nawiedziło najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi od ponad sześciu dekad. Ponad 2000 osób zginęło w wyniku katastrofy, która spustoszyła wioski w górach w pobliżu Marakeszu.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Maroko nawiedziło najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi od ponad sześciu dekad. Ponad 2000 osób zginęło w wyniku katastrofy, która spustoszyła wioski w górach w pobliżu Marakeszu.

Wiele osób spędziło drugą noc na otwartej przestrzeni po trzęsieniu ziemi o sile 6,8 w skali Richtera, które miało miejsce późnym piątkowym wieczorem.

„Pod gruzami nadal znajduje się wiele osób. Ludzie nadal szukają swoich rodziców” – powiedziała agencji Reuters Adeeni Mustafa, mieszkanka rejonu Asni, stojąca przy drodze częściowo zablokowanej przez głazy. „Wiele dróg jest zamkniętych”.

W Moulay Brahim na gruntowym boisku piłkarskim rozstawiono prowizoryczne namioty. Po nocy spędzonej na zewnątrz mieszkańcy zostali owinięci w koce. Według najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczba ofiar śmiertelnych wynosi 2012, a 2059 osób zostało rannych, w tym 1404 w stanie krytycznym.

Maroko ogłosiło trzydniową żałobę, a król Mohammed VI wezwał do odprawiania w niedzielę modlitw za zmarłych w meczetach w całym kraju.

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że katastrofa dotknęła ponad 300 000 osób.

„Następne 24–48 godzin będzie miało kluczowe znaczenie dla ratowania życia” – powiedziała w oświadczeniu Caroline Holt, dyrektor operacyjna Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Zobacz też: Media: Maroko przekazało Ukrainie czołgi T-72B

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply