– Chcieliśmy uzmysłowić społeczeństwu, jak groźna jest umowa CETA i jak w sposób radykalny może zagrozić bytowi wielu gospodarstw rolnych, a także ogólnie handlowi w Polsce – mówi Kresom.pl poseł Marek Jakubiak (Kukiz '15, Endecja). Nie wyklucza, że rząd PiS jest za CETA ze względu na jakieś zależności polityczne: – Jeżeli podejmują takie ryzykowne decyzje, to z jakiegoś powodu.

– Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, na konwencie seniorów klub Kukiz’15 podnosił sprawę CETA. Złożyliśmy wniosek o debatę nt. podpisania tej umowy przez rządy państw UE. I zdjęto tę dyskusję z porządku obrad– mówi Kresom.pl poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja, Marek Jakubiak.

– Chcieliśmy uzmysłowić, szczególnie społeczeństwu, jak groźna jest to umowa i jak w sposób dość radykalny może zagrozić bytowi wielu gospodarstw rolnych, a także ogólnie handlowi w Polsce. Oczywiście chodzi o standardy, które obowiązują w USA i w Polsce, np. w kwestii jakości żywności. Ale też na brak równouprawnienia w zakresie przepisów w gospodarczych oraz obowiązków i praw tak po jednej, jak i drugiej stronie oceanu– uważa Jakubiak.

PRZECZYTAJ: Cień CETA nad Polską

Poseł zwraca uwagę, że gospodarki Stanów Zjednoczonych i Kanady są wolnorynkowe, bardzo rzadko regulowane, w przeciwieństwie do sytuacji w obrębie UE. – W zderzeniu z tą starą, zgnuśniałą gospodarką europejską, może się to dla Europy bardzo źle skończyć. Dziwię się, że Unia Europejska podejmuje tego rodzaju kroki, bo najpierw trzeba się do czegoś takiego przygotować– liberalizując gospodarkę, znacząco upraszczając obowiązki i życie przedsiębiorczości w Polsce i w Unii. Dopiero potem można brać się za rywalizację z USA.

– Dziwię się, że po cichu, dnia następnego, 23 września, rząd podpisuje czasowe porozumienie ws. CETA. To oczywisty wybieg prawny, ponieważ stała umowa tego rodzaju musiałaby zostać ratyfikowana przez wszystkie parlamenty europejskie – a czasowa już nie. Więc kruczki prawne powodują, ze Amerykanie i Kanadyjczycy wejdą na rynki europejskie– mówi Jakubiak. – A to, może być dla samych rządów europejskich bardzo niebezpieczne, bo stoją one na czele zbiurokratyzowanych do nieprawdopodobnych rozmiarów państw– podkreśla poseł Kukiz’15.

Przeczytaj: Rada UE i rządy państw członkowskich za CETA – Polska nie oponowała

Marek Jakubiak przyznaje, że nie może zrozumieć postępowania rządu PiS, który najwyraźniej prze do przyjęcia CETA.

– Oni w tej chwili odpowiadają za bezpieczeństwo Polaków i Polski. Jeżeli podejmują takie ryzykowne decyzje, to z jakiegoś powodu. Muszą coś negocjować, albo coś wygrywać. Nie wiem, czego to może dotyczyć– mówi poseł. Przypomina, że w ostatnim czasie m.in. szef KE Jean-Claude Juncker dość nieoczekiwanie zmienił zdanie nt. przyjmowania uchodźców, a w pewnym sensie liberalizuje się podejście UE do kwestii praworządności w Polsce. – Być może są to jakieś zależności, które wynikają wprost z polityki. Nie sądzę, że są to dzieła przypadków– zaznacza Jakubiak.

Przeczytaj: Mateusz Morawiecki za wprowadzeniem CETA

Marszałek nie chciał dyskusji o CETA

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek bez wcześniejszych zapowiedzi marszałek Sejmu usunął sprawozdanie Komisji o poselskich projektach uchwał ws. umów międzynarodowych TTIP i CETA z planu posiedzenia Sejmu. Obiecał, że posłowie zajmą się tym na posiedzeniu rozpoczynającym się 4 października.

Przeczytaj: Kukiz’15 i PSL chcą zablokować umowy TTIP i CETA. PO i Nowoczesna zdecydowanie oponują

Sejmowa komisja miała przedstawić efekty swojej pracy, głównie nad CETA – przede wszystkim opinię ws. sprzeciwu wobec ratyfikacji umowy pomiędzy UE a Kanadą (CETA) bez akceptacji państw członkowskich.

Wcześniej wiceminister rozwoju Radosław Domagalski deklarował, że Polska zgodzi się na ratyfikację umowy CETA. Przyznał co prawda, że rząd ma pewne obawy, ale zaznacza, że w razie odmowy, „Polska byłaby chyba jedynym krajem wetującym”. Podkreślił, że Polska będzie zabiegać o to, by docelowo Polak był jednym z arbitrów w ramach kontrowersyjnego mechanizmu ICS.

CETA i ICS zniszczą rolnictwo w Polsce

CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Jej celem jest zniesienie ceł, ujednolicenie regulacji dot. produktów sprzedawanych po obu stronach oceanu i liberalizacja handlu usługami. Najnowsze raporty, m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazują, że CETA może doprowadzić do zaniku małych gospodarstw w Europie, zdominowania europejskich rynków przez żywność GMO (Kanada jej jest trzecim największym producentem na świecie). Umowa ma również wpłynąć na ceny skupu produktów rolnych, a także ryb. KRIR stwierdza wręcz, że „CETA spowoduje zniszczenie rolnictwa w Polsce i w Europie”.

Co więcej, umowa zawiera również kontrowersyjny mechanizm ICS – czyli system sądów ds. inwestycji, wcześniej nazywany systemem ISDS (inwestor-przeciw-państwu). Umożliwi to koncernom zaskarżanie rządów państw, jeśli uznają, że jakiś przepis obniży ich przyszłe zyski. Mechanizmu broni KE. Jednak jak dotąd ISDS pokazało, że w praktyce koncerny nie wahają się żądać miliardowych odszkodowań za przepisy, które służą obywatelom, ale uderzają w ich zyski. Ponadto, wyroki trybunałów funkcjonujących w ramach ISDS są dla państw wiążące. CETA umożliwi również dostęp do tego mechanizmu korporacjom amerykańskim. Tym samym, CETA może przynieść podobne skutki co TTIP.

Przyjęciu CETA zdecydowanie sprzeciwia się Kukiz’15. Wicemarszałek Sejmu z ramienia tego ugrupowania, Stanisław Tyszka zwrócił uwagę, że PiS próbuje „przykryć” temat CETA dyskusją nad projektami zmiany ustawy o ochronie życia. Przed podpisywaniem umowy ostrzegał także poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Przeczytaj również:

Robert Winnicki: TTIP to zagrożenie dla naszych interesów

Morawiecki: Polska za podpisaniem TTIP

KRESY.PL / Marek Trojan

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mop
  mop :

  STOP TTIP & CETA: Bronimy polskiego rolnictwa i żywności… Do Szydło i Jurgiela !!!
  Jesteśmy zaniepokojeni tym, że planowane porozumienia handlowe między Unią Europejską a USA i Kanadą (TTIP i CETA) mogą zniszczyć polskie rolnictwo. Napływ żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju. Osłabi też ochronę konsumentów przed GMO oraz szkodliwymi środkami chemicznymi masowo używanymi w produkcji żywności w Ameryce Północnej.

  Apelujemy do polskiego rządu o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności. Jeśli inne kraje nie zgodzą się na ten postulat, Polska powinna umowy odrzucić.

  Kampania jest wspólną inicjatywą Akcji Demokracji, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenia Ekoland i Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/stop-ttip-ceta-bronimy-polskiego-rolnictwa-zywnosci-2016-09
  =================================================
  SZKODNIK DUDA Duda na pasku Ameryki? „Polska popiera TTIP” Cóż, wypada zapytać, czyje interesy tak naprawdę reprezentuje prezydent Duda.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/duda-pasku-ameryki-polska-popiera-ttip-2016-09
  =================================================
  SZKODNIK MORAWIECKI TTIPu chce agentka Bilderbergów kancleżyca Merkel: „Niemcy chcą TTIP teraz”.
  http://www.tagesspiegel.de/politik/besuch-bei-jean-claude-juncker-angela-merkel-deutschland-will-ttip-jetzt/11457684.html
  .
  Aż dziw powinien więc ogarniać wszystkich „polskich patryjotów” – zwolenników Kalksteina i rebe Rydzyka, że za TTIPem z tym podejrzanym jewrounijnym i „niemieckim” towarzychem gardłuje ręka w rękę, jak jeden mąż, także jewrosceptyczny rzekomo, niechętny domniemanej „niemieckiej dominacji” w jewrounii (w rzeczywistości Niemcy są jak Polska pod żydowską okupacją) „polski”, „narodowy” i „patriotyczny” żydo-PiS. Za TTIPem gardłował w knessejmie Waszczykowski, gardłuje też Morawiecki, wicepremier żondu Szydły (syn ikony Solidurności Walczącej Kornela M). Wg niego jedną z zasług TTIP będzie likwidacja barier biurokratycznych. Jeśli za owe „bariery” uznamy ochronę środowiska, ochronę zdrowia, obronę praw konsumentów i praw pracowniczych – to Morawiecki ma rzeczywiście rację. Te „biurokratyczne bariery” utrudniają rzeczywiście żądnym maksymalizacji za każdą cenę zysków ponadnarodowym (czytaj żydo-banksterskim) koncernom i korporacjom osiąganie tychże zysków bez oglądania się na cokolwiek. Rzeczywistymi właścicielami owych korporacji – posiadaczami większości ich akcji – jest kilka wiodących banksterskich klanów z Rothschildami i Rockefellerami na czele. I to oni zyskają kolejne miliardy na TTIPie. A Morawiecki junior jest (jak każdy prominentny PiSdzielec) ich podrzędnym płatnym najemnikiem.Morawiecki zaznaczył, że „TTIP przyczyni się do wzmocnienia relacji transatlantyckich i pobudzenia gospodarek po obu stronach Atlantyku”.https://opolczykpl.wordpress.com/2016/03/06/ttip-trojanski-kon-banksterow/

  TTIP + CETA TO TEN SAM CHOOOJ…