Premier Hiszpanii Mariano Rajoy stwierdził, że nie dopuści do tego aby na stanowisko premiera Katalonii ponownie wybrano Carlesa Puigdemonta.

Grudniowe wybory regionalne w Katalonii wygrała co prawda sprzeciwiająca się secesji Katalonii liberalna, hiszpańska partia Ciudadanos jednak kolejne miejsca zajęła separatystyczna Junts per Catalunya (JuntsxCat – Razem dla Katalonii), które przewodzi Carles Puigdemont oraz ERC (Republikańska Lewica Katalonii). Razem z Kandydatami Jedności Ludowej (CUP), partie, które popierały ubiegłoroczne referendum niepodległościowe i secesję regionu mają większość 70 mandatów w liczącym 135 deputowanych parlamencie Katalonii.

Do ponownego przewodzenia rządowi regionalnemu aspiruje Carles Puigdemont, który po odsunięciu od władzy przez Madryt uciekł na początku października do Brukseli w obawie przed aresztem, do którego trafiła część jego ministrów. Puigdemont twierdzi, że będzie w stanie rządzić regionem na odległość ze stolicy Belgii, wykorzystując nowoczesne środki komunikacji.

Przeciw takiej opcji zdecydowanie wystąpił premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Agencja Reuters cytowała wczoraj słowa z jego przemówienia wygłoszonego w centrali Partii Ludowej (PP), której Rajoy przewodzi. Premier Hiszpanii nazwał plan Puigdemonta “absurdem” i sugerował, że jest on sprzeczny ze “zdrowym rozsądkiem”. Rajoy wprost zapowiedział, że jeśli nowy parlament Katalonii ponownie powierzy stanowisko regionalnego premiera Puigdemontowi autonomia pozostanie zawieszona a bezpośrednie rządy Madrytu nad regionem utrzymane.

Parlament Katalonii zeszłej kadencji  uchwalił przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości regionu 1 października mimo, że Sąd Najwyższy Hiszpanii uznał je za nielegalne. Hiszpańskie siły bezpieczeństwa próbowały uniemożliwić przeprowadzenie referendum. Zwyciężyli w nim zwolennicy secesji, choć zagłosowała mniej niż połowa uprawnionych. Po deklaracji niepodległości ogłoszonej przez regionalny parlament rząd Puigdemonta, Senat Hiszpanii zawiesił autonomię regionu, a rząd Rajoya dokonał czystek w regionalnej administracji i ogłosił przedterminowe wybory do nowego parlamentu Katalonii.

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply