Lwów: przepychanki 9 maja

We Lwowie w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa wzięło udział około tysiąca weteranów Armii Czerwonej, którzy przemaszerowali przez centrum miasta. Pod pomnikiem Daniela Halickiego doszło do przepychanek z nacjonalistami.

Działacze organizacji „Swoboda” trzymali plakaty „NKWD, KGB = Gestapo i SS”. W pewnym momencie zaczęli deptać czerwone flagi, co spotkało się ze sprzeciwem młodego uczestnika marszu weteranów. Doszło do przepychanek – spór został zażegnany przez milicję.

Byli żołnierze Armii Czerwonej pojechali autobusami na Wzgórze Sławy, gdzie kontynuowano uroczystości. Ich uczestnicy trzymali flagi Ukrainy, ale znalazły się też sztandary ZSRR, Rosji i Białorusi. Część chowała się przed deszczem pod parasolami „Janukowycz – nasz prezydent”.

Uroczystości ochraniane są przez milicję, bowiem we Lwowie nie tylko Swoboda nie uznaje Dnia Zwycięstwa za święto. Rano w centrum miasta kilkaset ukraińskich flag zostało przewiązanych czarnymi wstążeczkami. Milicja zatrzymała 6 osób, a służby komunalne zdjęły wstążki.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz