Oryginalne przedwojenne lwy strzegące wejścia przez Łuk Chwały na Cmentarzu Obrońców Lwowa powróciły na swoje miejsce. Figury lwów zostały stamtąd usunięte przez władze sowieckie, z tarcz przez nie trzymanych usunięto uprzednio napisy „Zawsze Wierny oraz „Tobie Polsko” wraz z godłem Polski i herbem polskiego Lwowa.

„W wyniku wieloletnich starań stronie polskiej udało się uzyskać przychylność administracji miasta Lwowa, a życzliwa współpraca ze stroną ukraińską doprowadziła do powrotu lwów na ich historyczne miejsce. Kolejnym etapem będzie konserwacja obu figur przewidziana na wiosnę 2016 roku”– informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podaje resort, prace konserwacyjne będą koordynowane przez Fundację Dziedzictwa Narodowego i finansowane ze środków Rzeczypospolitej Polskiej. Strona polska sfinansuje też powstanie kopii figur, które staną w miejscach, gdzie oryginały przeniosły wcześniej z cmentarza władze sowieckie.

mkidn.gov.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    patriota :

    Tak , też się cieszę. Zauważ tylko, że ekonomicznie strona polska znów wyszła na frajera. Odrestaurujemy oba lwy oraz powstaną repliki przy wjeździe do miasta na nasz koszt. upaińcy w Przemyślu dostali zabytkowy budynek za darmo, był on odrestaurowany na koszt polskiego podatnika i restaurują banderowskie cmentarze również z naszych środków. Kto jest tu idiotą i kretynem ekonomicznym ??? Kto z kogo robi ćwoka ??? po, pis zdrajcy