Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w Mińsku o wycofaniu polskiego weta w kwestii uczestnictwa Białorusi w unijnym programie pomocowym. Jednocześnie zapowiedział, że Białoruś otrzyma trzy miliardy euro w ciągu trzech lat, jeżeli przeprowadzi uczciwe wybory.

Szef polskiej dyplomacji, który przebywa w Mińsku z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwellem, powiedział na konferencji prasowej, że odblokowanie weta to gest dobrej woli politycznej, ale taki, który będzie miał konsekwencje finansowe.

Radosław Sikorski zachęcał również Białoruś do przeprowadzenia uczciwych wyborów prezydenckich 19 grudnia. Jak podkreślał, to się opłaci. Szef polskiej dyplomacji mówił, że nawiązanie bliskiej współpracy z UE będzie oznaczać dla Mińska pozyskanie konkretnych środków.

Radosław Sikorski i Guido Westerwelle udali się na Białoruś z przesłaniem do białoruskich władz, by wybory prezydenckie były transparentne i spełniały demokratyczne standardy.

Podczas wcześniejszego spotkania, prezydent Białorusi zapewni, że zaplanowane na 19 grudnia wybory prezydenckie będą demokratyczne i zgodne z europejskimi standardami. Aleksander Łukaszenko powiedział, że Białoruś nie jest zainteresowana tym, by wybory były nieprzejrzyste i mogły je zakwestionować międzynarodowe organizacje. Aleksander Łukaszenko twardo podkreślił, że jeszcze nigdy na Białorusi nie zdarzyło się, by wybory były niedemokratyczne.

Radosław Sikorski zwrócił uwagę, że Polska jako sąsiad Białorusi i członek Unii Europejskiej, jest zainteresowana tym, by Mińsk podzielał europejskie wartości. Szef polskiej dyplomacji wymienił w tym kontekście między innymi przestrzeganie praw mniejszości narodowych. Wyraził także nadzieję, że najbliższe wybory będą lepsze niż poprzednio. Na co białoruski prezydent odpowiedział, że na pewno będą, bowiem chcą tego Polska i Niemcy.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zwrócił uwagę, że Unia Europejska chciałaby, by Białoruś była nie tylko dobrym sąsiadem, ale także dobrym partnerem. Zapewnił, że Niemcy są zainteresowane pogłębianiem relacji gospodarczych, ale chcą również zwrócić również uwagę na potrzebę przestrzegania praw człowieka, wyższości prawa i rozwoju demokratycznych procesów.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply