Biorąc pod uwagę sytuację zewnętrzną, ważna jest współpraca służb specjalnych Białorusi i Rosji  – powiedział prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko w czwartek w Mińsku podczas spotkania z dyrektorem rosyjskiej służby wywiadu Siergiejem Naryszkinem – poinformowała agencja prasowa Biełta.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Biełta, Aleksandr Łukaszenko podczas spotkania z dyrektorem rosyjskiej służby wywiadu Siergiejem Naryszkinem zaznaczał, że współpraca służ obu państw jest dla niego szczególnie ważna.

„Uważa się, że dawno się nie widzieliśmy. Współpracowaliśmy bardzo aktywnie, gdy stanął na czele parlamentu. Byłeś najbardziej prominentnym politykiem w przestrzeni poradzieckiej, a potem, jak mówią czekiści, wycofałeś się w cień ze względu na specyfikę swojej obecnej pracy. Więc cieszę się, że mogę się z tobą spotkać. Śledziłem twoją pracę głównie w telewizji z relacji twoich i moich kolegów. Prezydent Rosji często mi o tobie opowiada. Wprowadza mnie w spostrzeżenia Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej dotyczące naszych stosunków i Państwa Związkowego” – przekazał prezydent.

Zobacz też: Putin proponuje stworzenie międzynarodowego systemu kontroli ingerencji w wewnętrzne sprawy państw

„Jestem pewien, że nasze spotkanie wywoła swoistą eksplozję w mediach, zwłaszcza w internecie. Nie ukrywamy, że sytuacja wokół nas, czyli państwa związkowego, nie jest łatwa. Dziękuję za informację, że regularnie dzielisz się nimi z naszymi służbami specjalnymi, a także ze mną” – powiedział Łukaszenko.

Podkreślił, że jest bardzo wdzięczny za takie informacje i że na Białorusi są one traktowane poważnie. „W związku z tym mamy dużo wspólnej pracy w tym kierunku, ponieważ na tym świecie, w świecie, który oszalał, zwłaszcza z powodu tej pandemii i tak dalej, nie mamy wielu przyjaciół, bądźmy szczerzy. Każdy się nami interesuje – w Rosji, na Białorusi. Musimy odpowiedzieć. Dlatego myślę, że uzgodnimy wiele rzeczy – będziemy współpracować na rzecz naszych narodów” – dodał.

Zobacz też: Putin: gdybyśmy otruli Nawalnego, nie wypuścilibyśmy go do Niemiec

Na prośbę dziennikarzy Naryszkin przedstawił wyniki pracy obu służb specjalnych i nakreślił obiecujące obszary współpracy, zwracając uwagę, że nie wszystkie wyniki „można zaprezentować publiczności” ze względu na specyfikę ich pracy. „W ostatnich latach w znaczący sposób zaangażowaliśmy analityczny potencjał naszych usług i pomagaliśmy sobie nawzajem. Wspólnie przygotowujemy kompleksowe dokumenty z analizą rozwoju sytuacji w tym lub innym gorącym punkcie świata” – mówił. Materiały analityczne dotyczące zagrożeń interesów obu państw przygotowywane są na podstawie informacji operacyjno-wywiadowczych zebranych przez SVR i KGB. ”Ponadto wymieniamy się informacjami operacyjnymi i wywiadowczymi dotyczącymi zapobiegania i przeciwdziałania terroryzmowi międzynarodowemu. Interesuje nas wszystko, co dotyczy tranzytu terrorystów, kanałów finansowania, planów, spisków opracowanych przez organizacje terrorystyczne, planów które snują w stosunku do Białorusi, Federacji Rosyjskiej. To obszar bardzo aktywnej współpracy – powiedział dyrektor rosyjskiego wywiadu.

Zobacz też: Pieskow: Rosja nie ingeruje w wybory w Stanach Zjednoczonych

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply