Lotnisko im. Chopina zostanie zamknięte

W 2027 roku lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie zostanie zamknięte dla pasażerów.

O decyzji poinformował pełnomocnik rządu do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. „Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie, w gminie Baranów, oznacza jednoczesne zamknięcie dla ruchu pasażerskiego stołecznego Lotnisko imienia Fryderyka Chopina” – zapowiedział Wild.

Od 2027 roku, lotnisko ma obsługiwać tylko loty czarterowe, samoloty transportowe i wojskowe. Wild nie wykluczył, że  że część terenu zostanie odsprzedana deweloperom.

Nowy port lotniczy w Stanisławowie, jak informuje TVP3 Warszawa, zostanie skomunikowany z Warszawą nowoczesnym węzłem kolejowym, a podróż ze stolicy do CPL ma trwać około 20 minut.

„Port lotniczy na Okęciu ma już 83 lata. Wcześniej znajdowało się tu lotnisko wojskowe, a od roku 1934 odlatują stąd także samoloty pasażerskie. Co ciekawe, ruch cywilny na Okęciu miał być kierowany jedynie tymczasowo do czasu wybudowania lotniska cywilnego na Gocławiu. Po przeprowadzce Okęcie miało na powrót zostać wyłącznie lotniskiem wojskowym. Wojna przekreśliła te plany. Niemcy zniszczyli urządzenia lotniska i pas startowy uciekając przed nacierającą Armią Czerwoną, ale już w w kwietniu 1945 zaczęły stąd odlatywać pierwsze samoloty, także cywilne. I tak już zostało” – informuje portal NaTemat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Chiny zaangażują się w budowę Centralnego Portu Lotniczego w zamian za udziały w projekcie?

Kresy.pl / Radio Zet / Tvp3 Warszawa / NaTemat

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz