W woj. łódzkim, wraz ze wzrostem zatrudniania obcokrajowców, przede wszystkim Ukraińców, wzrosła też skala nielegalnego zatrudnienia. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. agencji pracy tymczasowej, a także firm zakładanych przez Ukraińców, zatrudniających swoich rodaków.

W 2016 roku inspektorzy pracy skontrolowali w Łódzkiem 265 firm, w których pracowało blisko 4,2 tys. obcokrajowców. Dla porównania, rok wcześniej skontrolowano 184 firmy, w których zatrudniano 1,4 tys. osób z zagranicy.

Ponadto, względem 2015 roku zwiększyła się skala nielegalnego zatrudnienia. Według Andrzeja Świderskiego, okręgowego inspektora pracy w Łodzi, 240 cudzoziemców z regionu łódzkiego pracowało bez zezwolenia na pracę. To ponad siedmiokrotnie więcej, niż rok wcześniej. Z kolei 37 obcokrajowców nie miało umowy o pracę (w 2015 r. liczba ta była sześciokrotnie mniejsza). Stwierdzono też nieprawidłowości związane ze zgłaszaniem takich osób do ubezpieczenia społecznego.

Najwięcej zarzutów urzędnicy mieli pod adresem właścicieli małych firm, ale podpadły im także agencje pracy tymczasowej.

– Nieprawidłowości dotyczyły także firm zakładanych przez obywateli Ukrainy, zatrudniających swoich rodaków – dodaje Świderski.

81 procent pracujących w województwie łódzkim obcokrajowców to Ukraińcy. Z kolei Białorusini stanowili 3 proc. tej grupy zatrudnionych.

Cudzoziemców najczęściej zatrudniano w przemyśle przetwórczym, handlu oraz branży naprawczej i przy administrowaniu. Pracowali też na budowach, w transporcie, a także w magazynach, hotelarstwie i gastronomii.

Według „Dziennika Łódzkiego”, właściciele wielu firm z województwa łódzkiego „nie wyobrażają sobie” działania bez obcokrajowców – zwłaszcza Ukraińców.

PRZECZYTAJ: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Czytaj także:

Kontrola NIK na Podkarpaciu wykazała patologie przy zatrudnianiu obcokrajowców – głównie Ukraińców

Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Urzędy Pracy: optymalizacja kosztów jedną z głównych przyczyn zatrudniania Ukraińców

Dzienniklodzki.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Kiedyś wymordowali w okrutny, nieludzki sposób Polaków aby Ukraina była wyczyszczona z Polaków jak woda źródlana w szklance!
  Dzisiaj do Polski ustanowionej po II wojnie światowej i polskim holokauście dokonanym przez zwyrodniałych banderowskich nazistów pchają się masowo oknami i drzwiami aby wspólnie mieszkać i żyć !
  Niech chociaż podobnie jak Niemcy WYRZEKLI się nazizmu hitlerowskiego to niech Ukraińcy WYRZEKNĄ się nazizmu banderowskiego!!!!….
  Nastała DOSKONAŁA historyczna okazja z dopustu Boskiego by to uczynić!!!!
  Może Pan Bóg tak chce dając w swojej łasce i wspaniałomyślności doskonałą okazję ku temu czynowi?!…
  Czy nie sądzicie drodzy Rodacy – Polacy, że należałoby przyjąć (tylko i wyłącznie) SZCZERE przeprosiny za przelaną KREW niezliczoną dokładnie liczbę wielu, wielu bezbronnych naszych Rodaków z tzw. byłych kresów?!….
  Nieprzyjęcie naprawdę szczerych przeprosin i ubolewania byłoby GRZECHEM wobec Boskiego majestatu!!!!!……………..