Litewscy celnicy ogłosili, że pojazdy z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Litwę do 11 marca.

Litewska służba celna ogłosiła w piątek, że pojazdy z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Litwę do 11 marca. W raporcie wskazano, że osoby posługujące się takimi tablicami muszą albo zarejestrować swoje pojazdy na Litwie, albo opuścić UE do 11 marca.

“Od 11 marca osoby prowadzące pojazdy z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi będą uznawane za naruszające prawo i będą ponosić odpowiedzialność na podstawie art. 515 Kodeksu wykroczeń administracyjnych, który przewiduje karę grzywny i konfiskatę pojazdu”.

Litewskie władze celne zauważyły, że wyjątek dotyczy obywateli Federacji Rosyjskiej podróżujących tranzytem do lub z obwodu kaliningradzkiego, pojazdami zarejestrowanymi w Rosji z uproszczonym dokumentem tranzytowym.

Tranzyt taki przez terytorium Litwy nie może trwać dłużej niż 24 godziny.

Ponadto właściciel pojazdu musi być obecny w pojeździe podczas przejazdu. Pod nieobecność właściciela samochód nie zostanie wpuszczony na terytorium Litwy.

Przypomnijmy, że również Łotwa wprowadziła ograniczenia dla samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Decyzja parlamentu republiki weszła w życie 15 lutego. Została podjęta jeszcze w listopadzie i zakłada, że samochody zarejestrowane w Rosji muszą być przerejestrowane na Łotwie, bądź opuścić jej terytorium.

Właścicielom samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi grozi konfiskata lub kara grzywny w wysokości od 750 do 2 tys. euro. Wyjątek stanowią tylko samochody jadące w transporcie tranzytowym. Jeżeli jednak kierowca nie może udowodnić, że jedzie dalej przez Łotwę i przebywa na tym terytorium krócej niż 24 godziny, samochód również może zostać skonfiskowany.

Władze zaleciły już obywatelom Łotwy zgłaszanie policji samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi.

Już od września zeszłego roku obowiązuje zarejestrowanych w Rosji samochodów do krajów bałtyckich. Do zakazu tego dołączyły również Polska i Finlandia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply