Litewski minister obrony i francuski minister sił zbrojnych podpisali list intencyjny ws. zakupu 18 samobieżnych armatohaubic Caesar.

W poniedziałek litewski minister obrony Arvydas Anušauskas poinformował, że podpisał z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu umowę dotyczącą zakupu przez Litwę 18 armatohaubic Caesar kal. 155 mm.

„Podpisałem z moim francuskim odpowiednikiem, ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu, list intencyjny w sprawie nabycia systemów” – poinformował na Twitterze Anušauskas, cytowany przez portal L24.lt, dodając, że Litwa kupi 18 armatohaubic Caesar. „Wzmocnią one znacząco potencjał obronny litewskiej armii. To największy projekt akwizycji Litwy we Francji”.

 

Wcześniej w poniedziałek francuskie radio RFI podało, powołując się na resort sił zbrojnych, że tego dnia Lecornu spotka się ze swym litewskim odpowiednikiem, a obie strony podpiszą list intencyjny przy okazji otwarcia w Paryżu targów zbrojeniowych Eurosatory.

L24.lt przypomina, że ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, Litwa postanowiła zwiększyć swój budżet obronny na bieżący rok z 300 mln do 1,5 mld euro.

Przypomnijmy, że jak poinformował pod koniec maja br. Walerij Załużny, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, francuskie samobieżne haubice Caesar 155 mm znalazły się już na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dodajmy, że według doniesień francuskich dziennikarzy na Ukrainę trafiło 18, nie 6 jak początkowo informowano, armatohaubic Caesar. Jest to niemal 1/4 tego typu maszyn znajdujących się w magazynach armii francuskiej.

Emmanuel Macron już w kwietniu poinformował, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice Caesar. Wstępne doniesienia dziennikarzy mówiły o 6 armatohaubicach dostarczonych na Ukrainę.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował o podpisaniu kontraktu na dostarczenie na Ukrainę ośmiu armatohaubic typu Zuzana 2. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze.

Wcześniej w Kijowie podpisano umowę o wartości około 3 mld zł, dotycząca zakupu przez Ukrainę ponad 50 sztuk polskich samobieżnych armatohaubic Krab dla trzech dywizjonów artylerii.

Czytaj także: Niemiecka minister obrony: Haubice PzH 2000 już wkrótce dotrą na Ukrainę

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply