Litewskiemu polakożercy nie w smak nasz portal

Pierwszemu przywódcy Litwy Vytautasowi Landsbergisowi, który skonstruował system dyskryminacji miejscowych Polaków jaki w tym państwie panuje, nasz portal spędza sen z powiek. Dostało się także Piłsudskiemu i Polakom w ogóle.

Vytautas Landsbergis udzielił wywiadu portalowi Interia.pl. Wypowiadał się głównie o historii relacji polsko-litewskich. Gdy przyznał, że historyczne unie polsko-litewskie są, a przynajmniej do niedawna były przez Litwinów postrzegane negoatywnie, odpowiedzialnością za to obciążył Polaków – „pokolenie moich dziadków było potępiane przez polskie środowiska – taktowano je jak ludzi chorych na manię Litwy, której nigdy nie było i nigdy nie będzie. Jednak ci „chorzy” pracowali na rzecz niepodległej Litwy. Efektem stało się między innymi negatywne postrzeganie okresu unii polsko-litewskich” – stwierdził Landsbergis. Jednocześnie przyznał, że „gdyby bowiem nie unia z Polską, to Litwa nie wytrzymałaby presji ze strony Moskwy”.

„Wilno nigdy nie było częścią Polski i zawsze było centrum Litwy. Wyjątkiem było 17 lat istnienia Litwy Środkowej” – powiedział Landsbergis jakby zapominając, że Litwa Środkowa istniała jedynie przez półtora roku, do lutego 1922 r. gdy jej demokratycznie wybrany parlament przegłosował przyłącznie się do Polski. Litewski polityk kwestionuje również postanowienia Konstytucji 3 Maja, która w praktyce znosiła odrębność Wielkiego Księstwa Litewskiego i włączała je do jednej unitarnej Rzeczpospolitej Polskiej. Landsbergis uważa, że jej postanowienia podważało „Zaręcznie Wzajemne Obojga Narodów” z października 1791 r., mimo że nie przywracało ono Księstwa jako subiektu ani unii, a jedynie gwarantowało szlachcie dawnego Wielkiego Księstwa parytet we władzach scentralizowanego państwa.

Landsbergis czyni też porównania do czasów współczesnych – „Tak zwany bunt Żeligowskiegoprzypominał rosyjska taktykę w Abchazji albo Osetii Południowej: zająć, a później przyłączyć”. „Bunt Żeligowskiego” określa „ciężkim błędem Piłsudskiego”, jak mówi – „zagarniając Wilno Piłsudski wszystko zepsuł. Skorzystała na tym tylko Rosja Sowiecka. Zamiast stawać razem przeciwko czerwonemu potopowi w 1920 roku, Polacy walczyli z Litwinami”. Landsbergis najwyraźnie zapomina, że w czasie gdy Tuchaczewski podchodził pod Warszawę to Republika Litewska zawarła 12 lipca 1920 r. pakt z Leninem na mocy którego, otrzymała z rąk Sowietów Wilno. W czasie wojny polsko-bolszewickiej Litwini nie przestrzegali oficjalnej neutralności przepuszczając przez swoje terytorium oddziały Armii Czerwonej, natomiast Wojsku Polskiemu stawiając opór. Landsbergis nie omieszkał przy tym skomentować – „Polska nie jest wyłącznie ofiarą, jak to Polacy lubią mówić. Nawet Władimir Putin wam to wypomniał”.

Choć jak przyznaje „w 1918 roku w Wilnie Litwinów było mało” to już „poza Wilnem” według Landsbergisa Litwinów „żyło dużo”. Przypomnijmy, że wedlug spisu władz tymczasowych Litwy Środkowej zamieszkiwało ją 70,6% Polaków, 12,84% Litwinów, 6,02% Białorusinów, 4,04% Żydów, 6,5% innych narodowości.

Landsbergis wraca również do czasów ze swojej działalności politycznej odnosząc się także do pytania o autonomiczny Polski Kraj Narodowo-Terytorialnypowołany przez Polaków Wileńszczyzny na zjeździe w Ejszyszkach 6 października 1990 r. Ówczesny przywódca Litwy twierdzi, że „Polski Kraj Terytorialny to był plan Sowietów, by rozbić plany niepodległościowe Litwy, robiąc im wewnętrzne problemy. Dla nas było to jasne, że polska mniejszość może się przysłużyć Rosjanom, by sparaliżować nasze działanie. Chciano postawić nam wiele warunków, nasza niepodległość miała być obwarowana wymaganiami i ograniczeniami”. W rzeczywistości zgromadzeni na ejszyskim zjeździe polscy delegaci odrzucili sugestie działaczy radzieckich w kwestii tworzenia polskiej republiki poza granicami Litwy a w ramach Związku Radzieckiego i przegłosowali jednogłośnie „Deklarację o powołaniu Polskiego Narodowościowo-Terytorialnego Kraju w składzie Republiki Litewskiej”.

Landsbergis uważa za uzasadnione likwidowanie polskich szkół na Litwie bo są one według niego „puste” w związku z tendencjami demograficznymi i masową emigracją z Litwy. Tendencje te najwyraźniej dotyczą w jego mniemaniu tylko polskiej grupy narodwej bowiem „obok mamy przepełnione szkoły litewskie”.

Mówiąc o współczenych stosunkach polsko-litewskich Landsbergis wspomina także z niechęcią o naszym portalu – „to, że Litwini wciąż podejrzliwie patrzą na Polskę, wynika też z wielu gestów polskich polityków. Wielu z nich uważa, że to Litwa jest większym zagrożeniem od Władimira Putina. Są też u was wydawnictwa i strony internetowe, jak na przykład Kresy.pl, które nie są przychylne Litwie”.

Vytautas Landsbergis był liderem powstałego w 1988 r. litewskiego ruchu Sajudis, który w 1990 r. opowiedział się za niepodległością republiki. W roku 1989 Landsbergis wybrany został deputowanym ostatniego parlamentu ZSRR. W latach 1990-1992 był przewodniczącym Rady Najwyższej Republiki Litewskiej i faktyczną głową państwa. Przez Polaków Wileńszczyzny powszechnie uznawany jest za jednego z głównych promotorów systemu dyskryminacyjnego. Między innymi za jego czasów praktykowano reprywatyzację dopuszczającą „przenoszenie” własności nieruchomości. W ten sposób Litwini z różnych części kraju uwłaszczali się na Wileńszczyźnie na pokołchozowej ziemii, która należała niegdyś do polskich rodzin. Potomkowie tych ostatnich często nie mogli przez to odzyskać swojej osjcowizny. Jedną z osób, która „przeniosła” roszczenia reprywatyzacyjne na teren rejonu wileńskiego ze szkodą dla polskiej rodziny dawnych właścicieli była Grażine Landsbergiene – żona Vytautasa Landsbergisa, wówczas ciągle jeszcze przewodniczącego Sejmu. Żona prominentnego polityka zyskała 1,5 hektara ziemi dzięki temu, że urzędnicy określili wartość działki 3072 lity. Według ekspertów posesja ta według cen rynkowych była nie tańsza niż 60 tys. litów. Sam Landsbergis otrzymał także las o powierzchni 7 hektarów w gminie Niemenczyn, w rejonie wileńskim. Kilka tygodni później utracił on to stanowisko w wyniku wyborów parlamentarnych i wyłonienia nowego układu sił w parlamencie.

nowahistoria.interia.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mordechaj_po_prostu
  mordechaj_po_prostu :

  Nie dość, że polscy politycy wolą ustępować Litwie, to jeszcze ten człowiek ma czelność sugerować, że „to, że Litwini wciąż podejrzliwie patrzą na Polskę, wynika też z wielu gestów polskich polityków. Wielu z nich uważa, że to Litwa jest większym zagrożeniem od Władimira Putina. „. Jakieś przykłady może, skoro to tak powszechne… Polska ma prawo natomiast litewskich polityków oskarżyć o dyskryminację Polaków na terytorium posiadanym obecnie przez Litwę, co jest potwarzą dla narodu polskiego i RP(nie wspominając o operacji zagarniania majątków Polaków z Wileńszczyzny). Na odwrót- Polska powinna patrzeć podejrzliwie na Litwę!
  Dziękuję portalowi Kresy.pl za „mówienie jak jest”, gdy gazeta wyborcza stara się zrobić z historii Polski… kisiel? Czyli coś zupełnie innego. Szkoda, że artykuły stąd nie dostają się do szerszego grona Polaków 🙁

 2. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Fakt, że ten osobnik skarży się na łamach polskojęzycznego portalu świadczy o tym, że tzw. litwa jest słaba i wystraszona zaś nawet najbardziej zaciekli szowiniści zdają sobie sprawę, że ich „państwo” to tylko chwilowy kaprys historii nie mający racji bytu. Tym bardziej należy robić swoje i podkreślać polskość tych ziem oraz wspierać mieszkających tam Polaków.

  • fiesta
   fiesta :

   Wilno…. To nie jest tak jak napisales, poniewaz po wojnie rzadzila ZYDO-KOMUNA w Polsce do 1989r , a po 1989r rzadzi z kolei uklad bylych zydo-komunistow z tzw. zydowska opozycja z Solidarnosci i KOR.
   Owszem, oni mowia po polsku, ale nie sa rdzennymi Polakami i nie sa polska elita polityczna i przeczy temu chociazby wyprzedaz ponad 80% polskiego majatku narodowego w obce rece, glownie miedzynarodowego zydostwa i Niemcow – kto oddaje majatek panstwa i narodu w obce rece skazuje panstwo i narod na niebyt i niewolnictwo i w/g moich spostrzezen, ta dezintegracja panstwa polskiego i jego oslabienie byla dokonana z premedytacja przez MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO.
   Silna Polska zawsze przeszkadzala ZYDOM, NIEMCOM i ROSJI – patrz historia i dlatego z taka zaciekloscia wszyscy trzej wrogowie probowali zniszczyc Polske.

 3. jan53
  jan53 :

  Tylko idioci mogą zapraszać ta karykaturę do Polski na jakies „odczyty”.Zreszta sa podejrzenia ze tak samo jak Grzybowska był aktywnym komuszkiem.To dlatego na dalsze 50 lat utajniono akta litvuskiego KGB.Zreszta to kolaboranci – raz z kacapami,raz z III Rzesza.
  Tylko miernoty widza w nich i banderolandi „przyjaciol” przeciw sowietom.Coz?Jak się wybiera – tak się ma.

  • fiesta
   fiesta :

   V.Landsbergis ma powiazania z zydostwem („Simas Velonckis is a friend of all governments – starting with V.Landsbergis and finishing with A.Brazauskas and has a lot of influence in the US Congress and the Jewish community”) podobnie jak „Bolek” Walesa, ktory rowniez byl zapraszany na „wystepy”, szczegolnie do USA i Izraela. Jednak na szczegolna uwage zasluguje jeden epizod, kiedy „Bolek” Walesa sklada uklon obrazowi rabina z Chabad-Lubawicz – cytat: As part of the trip to Israel, President Walesa, others and I went to the Diaspora museum. In one exhibit, there is a wall with the faces of about 40 prominent Jews, including the Rebbe. As we were looking at the picture, I said to Walesa, “This is a picture of the Rebbe, your Rabbi.”

   He said to me, “That is my rabbi? The one who gave me the dollar?”
   He then turned and faced the picture directly, looked intently at the Rebbe’s face, put his hands on his stomach, and gently bowed from the waist towards the Rebbe’s photo, with deep respect) – ( http://www.chabadnews.us/Old%20Aricles/AT%2000034.htm ). Teraz Polacy powinni zrozumiec w czyim interesie dzialal „Bolek” Walesa i tak dziala kazdy polityk uzalezniony od zydostwa.