Litewski Sejm za obniżeniem progu wyborczego do 4 proc.

W czwartek Sejm Republiki Litewskiej zatwierdził w drugim czytaniu obniżenie progu wyborczego w wyborach parlamentarnych dla partii politycznych z 5 do 4 proc. głosów wyborców. Jednocześnie, odrzucono inną propozycję, popieraną m.in. przez polską partię z Litwy, zakładającą obniżenie progu do 3 proc.

W miniony czwartek litewski Sejm kontynuował procedowanie projektu ustawy, zakładającego obniżenie progu wyborczego w wyborach do parlamentu z 5 do 4 proc. głosów wyborców dla partii politycznych oraz z 7 do 6 proc. dla koalicji wyborczych. Propozycję taką zgłosił poseł liberałów Simonas Gentvilas, którego poparł Komitet Zarządzania Państwem i Samorządów. Stanowisko tego urzędu ma istotne znaczenie w tej kwestii. Poprawkę tę popiera także Urząd Prezydenta.

Za zmianą zagłosowało 56 posłów, 39 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Sejm będzie musiał głosować jednak w tej sprawie jeszcze raz.

 

Nie była to jednak jedyna propozycja dotycząca obniżenia progu wyborczego. Swoją poprawkę zgłosił przedstawiciel Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, głównej partii tworzącej rząd, Naglis Puteikis. Ta propozycja zakładała obniżenie progu wyborczego z 5 proc. do 3 proc. dla partii oraz z 7 proc. do 5 proc. dla koalicji. Za tym projektem zagłosowało 51 posłów, w tym przedstawiciele rządzącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz część posłów z frakcji „Na rzecz Litwy”. Przeciwko było 47 posłów, a 8 się wstrzymało. Wobec braku wymaganej większości, poprawka nie została przyjęta.

Litewski prezydent Gitanas Nausėda popiera ustanowienie progu wyborczego na poziomie 4 proc. dla partii politycznych i 6 proc. dla koalicji. Podkreśla, że obniżenie progu wyborczego stworzyłoby możliwość reprezentowania w sejmie większej liczby osób.

Na Litwie partie polityczne mniejszości narodowych nie są zwolnione z konieczności przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w skali całego kraju. Za zmianą tego stanu rzeczy opowiada się od lat Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Odpowiednie poprawki, obniżające próg wyborczy dla list wyborczych mniejszości narodowych do 3 proc. ta partia składała w Sejmie RL w 2013 i 2016 roku.

Wilnoteka.lt / L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply