Jak podaje agencja prasowa Reuters, kandydaci do parlamentu irańskiego związani z Irańską Strażą Rewolucyjną, prawdopodobnie zwyciężą w wyborach które odbyły się w piątek.

Minister Spraw Wewnętrznych Iranu przekazał mediom, że lista kandydatów związanych ze Strażą prowadzi w stolicy kraju. Udało im się też otrzymać 83 miejsca reprezentując wyborców z prowincji.

Zwycięstwo ISR potwierdziłoby rozkład wewnętrznej opozycji, która i tak już jest osłabiona po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z dealu nuklearnego w 2015 roku i po nałożeniu przez ten kraj sankcji na Iran.

Irańskie władze nie ogłosiły jeszcze wyników co do wszystkich z 290 miejsc w Islamskim Zgromadzeniu Konsultatywnym.

Zobacz też: Ambasador Wielkiej Brytanii w Iranie został aresztowany

„Głosowanie to religijny obowiązek, o czym już wcześniej mówiliśmy. Prawda jest taka, że tylko branie udziału w wyborach może zabezpieczyć prawdziwe interesy Iranu. Każdy kto wierzy w interes narodowy tego kraju, weźmie udział w wyborach.” – mówił Najwyższy Przywódca Iranu, Ali Chamenei.

Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne to jednoizbowy parlament i jedyny organ ustawodawczy Islamskiej Republiki Iranu, który jest wybierany w powszechnym głosowaniu. Dwustu dziewięćdziesięciu przedstawicieli wybiera się na czteroletnią kadencję. Nad zgodnością uchwalonych przez parlament ustaw z zasadami islamu czuwa Rada Strażników Konstytucji złożona z 12 teologów i prawników. Ewentualne spory między parlamentem i Radą Strażników rozstrzyga Rada Arbitrażowa złożona z trzydziestu jeden osób, wyrok tej rady jest ostateczny.

Obecnie w parlamencie zasiada dwustu dziewięćdziesięciu reprezentantów, siedemnaście z nich stanowią kobiety, a czternastu jest członkami mniejszości religijnych. Pięć miejsc dla mniejszości gwarantuje konstytucja. Po jednym dla zaratusztrian, żydów, asryryjskich chrześcijan, ormiańskich chrześcijan z północy i dla ormiańskich chrześcijan z południa.

Reuters/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz