Ponad 300 paczek od szczecinian trafiło do Polaków z Wileńszczyzny

W ramach piątej edycji akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” do Polaków na Wileńszczyźnie trafiły dary, które pomogą im przygotować święta wielkanocne.

Ponad 320 paczek zawieźli na Wileńszczyznę szczecińscy wolontariusze w ramach akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Do Polaków na Kresach trafiła żywność, słodycze i ubrania. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa. Jednak jak mówi jeden z organizatorów zbiórki, Łukasz Szełemej, w akcji najważniejsze jest samo spotkanie z rodakami mieszkającymi na Litwie.

Jak pisze PAP, tegoroczna zbiórka była już piątą edycją corocznej akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” organizowanej przez Fundację Polskich Wartości przy współpracy z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Jej początki sięgają 2014 roku, gdy piesza pielgrzymka Suwałki-Wilno, w której szli także pątnicy ze Szczecina, spotkała się z serdeczną gościną Polaków na Litwie. Aby się odwdzięczyć, szczecinianie zaczęli zbierać dary, które regularnie zawożą na Wileńszczyznę, by pomóc rodakom godnie przygotować święta Bożego Narodzenia. Od ubiegłego roku rozszerzyli swoją akcję na święta wielkanocne. Z zebranych pieniędzy fundują także wakacje dzieciom z Kresów.

Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. To zawsze solidna dawka emocji. Przyjeżdżamy do rodzin, u których zwykle śpimy, jak do swojego domu. Siadamy w jadalni i po prostu rozmawiamy – tymi słowami opowiadał PAP o swoich przeżyciach z wyprawy z darami Łukasz Szełemej. W tym roku odwiedzono polską szkołę podstawową w Rakańcach, szkołę specjalną w Solecznikach, Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki i Klub Weteranów Armii Krajowej w Wilnie, a także Polaków mieszkających w mniejszych miejscowościach. Jedną z obdarowanych osób był niepełnosprawny Sylwek, który mieszka w Rakańcach. Otrzymał on pakiet gier edukacyjno-rehabilitacyjnych, w które może grać z siostrami chorymi na autyzm. Przed ubiegłym Bożym Narodzeniem Sylwek dostał wózek dla niepełnosprawnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Świąteczne paczki dla Polaków mieszkających na Litwie

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Accipiter :

    Skala wsparcia i zaangażowania społeczeństwa w pomoc naszym rodakom na Kresach dowodzi, że w przeciwieństwie, czy nawet w brew, kolejnym rządom w Polakach jest silne przywiązanie do utraconych ziem na wschodzie, kultury i historii z nimi związanych.
    Czas na stworzenie siły politycznej, która będzie wprost wywodzić się z tradycji i środowisk związanych z Kresami. Powtarzam to cały czas, Polacy potrzebują partii Kresowian.