Litewski Sejm za obniżeniem progu wyborczego do 4 proc.

W czwartek Sejm Republiki Litewskiej zatwierdził w drugim czytaniu obniżenie progu wyborczego w wyborach parlamentarnych dla partii politycznych z 5 do 4 proc. głosów wyborców. Jednocześnie, odrzucono inną propozycję, popieraną m.in. przez polską partię z Litwy, zakładającą obniżenie progu do 3 proc.

W miniony czwartek litewski Sejm kontynuował procedowanie projektu ustawy, zakładającego obniżenie progu wyborczego w wyborach do parlamentu z 5 do 4 proc. głosów wyborców dla partii politycznych oraz z 7 do 6 proc. dla koalicji wyborczych. Propozycję taką zgłosił poseł liberałów Simonas Gentvilas, którego poparł Komitet Zarządzania Państwem i Samorządów. Stanowisko tego urzędu ma istotne znaczenie w tej kwestii. Poprawkę tę popiera także Urząd Prezydenta.

Za zmianą zagłosowało 56 posłów, 39 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Sejm będzie musiał głosować jednak w tej sprawie jeszcze raz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Nie była to jednak jedyna propozycja dotycząca obniżenia progu wyborczego. Swoją poprawkę zgłosił przedstawiciel Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, głównej partii tworzącej rząd, Naglis Puteikis. Ta propozycja zakładała obniżenie progu wyborczego z 5 proc. do 3 proc. dla partii oraz z 7 proc. do 5 proc. dla koalicji. Za tym projektem zagłosowało 51 posłów, w tym przedstawiciele rządzącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz część posłów z frakcji „Na rzecz Litwy”. Przeciwko było 47 posłów, a 8 się wstrzymało. Wobec braku wymaganej większości, poprawka nie została przyjęta.

Litewski prezydent Gitanas Nausėda popiera ustanowienie progu wyborczego na poziomie 4 proc. dla partii politycznych i 6 proc. dla koalicji. Podkreśla, że obniżenie progu wyborczego stworzyłoby możliwość reprezentowania w sejmie większej liczby osób.

Na Litwie partie polityczne mniejszości narodowych nie są zwolnione z konieczności przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w skali całego kraju. Za zmianą tego stanu rzeczy opowiada się od lat Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Odpowiednie poprawki, obniżające próg wyborczy dla list wyborczych mniejszości narodowych do 3 proc. ta partia składała w Sejmie RL w 2013 i 2016 roku.

Wilnoteka.lt / L24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz