W czwartek litewski Sejm zezwolił żołnierzom-ochotnikom i strzelcom na trzymanie w domu broni automatycznej, a także na używanie broni lub specjalnego wyposażenia podczas patroli z policją i strażą graniczną.

Modyfikacja ustawy o kontroli broni i amunicji pozwoli żołnierzom zawodowej służby wojskowej oraz żołnierzom ochotnikom na nabywanie i przechowywanie w domu osobistej broni i amunicji kategorii A.

Dorośli strzelcy (członkowie Związku Strzelców Litewskich), którzy zdali egzaminy z zasad użycia broni palnej i środków przymusu, będą mogli teraz korzystać z broni oraz środków przymusu bezpośredniego, gdy będą działać wspólnie z funkcjonariuszami policji lub Państwowej Straży Granicznej.

Poprawki zostały przyjęte 119 głosami za, przy 5 wstrzymujących się. Wejdą w życie w lipcu tego roku.

Zwykłe pozwolenie na broń jest ważne przez pięć lat, jednak w przypadku pozwolenia na broń kategorii A dla żołnierzy zawodowych i żołnierzy ochotników będzie ważne przez dwa lata po raz pierwszy. Następnie będzie musiało być przedłużane przez kierownika miejscowego posterunku policji co pięć lat.

Pomysłodawcy poprawki zwracają uwagę, że wojna Rosji z Ukrainą gdzie agresor próbuje zniszczyć infrastrukturę krytyczną, w szczególności magazyny broni i amunicji, wykazuje iż pozwolenie na posiadanie broni w domu pozwala na zmniejszenie ryzyka zniszczenia zapasów broni w przypadku inwazji.

Jak informowaliśmy, w pierwszej połowie marca odrzucono poprawkę Konfederacji do ustawy o obronie ojczyzny zakładającą, że każdy dorosły obywatel ma prawo do posiadania broni. Poprawka przewidywała, że prawo to może być ograniczone jedynie wyrokiem sądu w indywidualnych przypadkach.

Czytaj także: „Radykalna rozbudowa armii” – rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny [+VIDEO]

Przeczytaj: Błaszczak: 3 proc. PKB na obronność już w 2023 roku

Na początku marca Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy pozwalającej na przekazywanie broni cywilom, którzy deklarują wolę obrony Ukrainy. Osoby cywilne mają prawo używania broni do obrony Ukrainy na takich samych zasadach jak żołnierze.

Kresy.pl / 15min.lt / alkas.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply