Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl przypomniał uczestnikom trwającego od 29 grudnia w Poznaniu 32. Europejskiego Spotkania Młodych, że Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej.

„Tegoroczne spotkanie odbywa się w Polsce, która przed siedemdziesięciu laty stała się pierwszą ofiarą faszystowskiej agresji, co rozpoczęło najstraszliwszą katastrofę humanitarną w historii” – napisał patriarcha w liście do przybyłych do Poznania młodych chrześcijan z Europy i świata.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nie wspomniał jednak w swoim przesłaniu o agresji Armii Czerwonej na Polskę, która 17 września 1939 roku zaatakowała od wschodu broniący się przed wojskami hitlerowskimi kraj.

„Miliony istnień ludzkich padły ofiarą niepohamowanej żądzy władzy. Pamiętamy poległych w tej strasznej wojnie i opłakujemy ich, musimy zrobić wszystko, co od nas zależy, żeby nic podobnego nie mogło się już powtórzyć” – upomina młodych chrześcijan patriarcha Cyryl.

„Dlatego wszyscy powinniśmy się zastanawiać nad przyczynami wszelkich kataklizmów, w tym także obecnego kryzysu ekonomicznego. Oczywiste jest, że to właśnie ludzkie namiętności przyczyniły się do jego powstania, a głównymi ofiarami kolejny raz stali się najsłabsi i bezbronni” – dodał zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.

Patriarcha podkreślił, iż obecny „kryzys pokazał, że niemożliwa jest stabilna konstrukcja ekonomiczna bez podstaw etycznych”, a jej brak „nie prowadzi do harmonii i wspólnego dobrobytu, ale do autodestrukcji”.

„Dzisiejsza skomplikowana sytuacja polityczna i ekonomiczna to sąd nad tymi zasadami i ideałami, które dominowały w świadomości naszych współczesnych. Wszelki sąd zakłada jednak nie tylko karę, ale i możliwość poprawy, możliwość porzucenia błędnej drogi i powrotu na drogę właściwą” – zaznaczył Cyryl.

„Wy, ludzie młodzi, z właściwymi wam bezkompromisowością i odwagą, jesteście wezwani do budowania naszego wspólnego domu na fundamencie sprawiedliwości, moralności chrześcijańskiej i idei wspólnego dobra” – apeluje do młodych chrześcijan duchowy przywódca rosyjskiej Cerkwi.

Do uczestników spotkania listy skierowali też m.in. papież Benedykt XVI, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola – Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego – arcybiskup Rowan Williams, a także przewodniczący Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso i prezydent Lech Kaczyński.

Do Poznania przybyło ponad 30 tys. młodych chrześcijan z całej Europy, a także niektórych krajów Azji, Afryki i obu Ameryk. Organizowane przez braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taize modlitewne czuwanie zakończy się 2 stycznia 2010 roku.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply