Liberalne zachodnie media: W Polsce zwyciężyli ultranacjonaliści, nadchodzi orbanizm

Według korespondentki niemieckiej telewizji ARD, znaczna wygrana Prawa i Sprawiedliwości jest „wielką niespodzianką”. Zdaniem niemieckich mediów, w Polsce zwyciężyli eurosceptyczni „narodowi konserwatyści”,a w Polsce nadchodzi „orbanizm”. France 24 przypomina z kolei, że Beata Szydło jest przeciwna aborcji. „La Repubblica” pisze o wygranej „nacjonalistów” i podkreśla, że wynik wyborów w Polsce to problem dla Unii Europejskiej.

Według serwisu Bloomberg.com, Prawo i Sprawiedliwość liczy na zwycięstwo „nie mające precedensu w najnowszej historii kraju”. „Dojście do władzy Prawa i Sprawiedliwości stanowi najnowsze wyzwanie dla Unii Europejskiej, bardziej dziś podzielonej, niż od roku 2004, kiedy wstąpiło do niej to byłe komunistyczne państwo” – czytamy. W tym kontekście Bloomberg przypomina o „zaskakującym” zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Za zwycięstwo PiS w wyborach odpowiadać ma „niezadowolenie” spowodowane rosnącym zróżnicowaniem ekonomicznym społeczeństwa i emigracją zarobkową do państw zachodnich. Zmianę władzy najbardziej mają odczuć według tego medium banki.

„New York Times” twierdzi, że wynik wyborów w Polsce wpisuje się w szerszy dryf Europy Środkowej w stronę „nacjonalizmu”. Zwraca uwagę na to, że w kampanii PiS pojawiał się motyw sprzeciwu wobec polityki imigracyjnej realizowanej przez Berlin i Brukselę. „The Guardian” przedstawia formację Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego jako „eurosceptyków” nieufnych wobec Niemiec i przeciwnych imigrantów, promujących politykę prorodzinną i grożącą zakazaniem aborcji i zapłodnienia pozaustrojowego. Dziennik zwraca uwagę, że brytyjski premier udzielał już poparcia partii zwyciężającej w wyborach w Polsce, ale niekoniecznie przełoży się to na poparcie Warszawy dla brytyjskich planów renegocjacji członkostwa w UE.

„New York Times” pisze, że prawicowe ugrupowanie powraca do władzy po 10 latach bycia w opozycji. Program PiS ma w sobie łączyć nawoływania do zwiększenia wynagrodzeń oraz odniesienia do „katolickich wartości”. Gazeta zwraca uwagę na „bardzo napięte relacje” między rządzącą dotąd PO a zwycięzcą wyborów. Przytacza także słowa Kaczyńskiego: „nie będzie zemsty”, „żadnych konfliktów personalnych, żadnego wyrównywania rachunków i kopania tych, którzy upadli”. „New York Times” także podkreśla, że wskutek zwrotu w prawo Polska dołącza do regionu. „Po raz pierwszy w postkomunistycznej historii Polski nie wydaje się, by jakakolwiek lewicowa bądź socjaldemokratyczna partia zdobyła miejsca w parlamencie” – czytamy.

Według Reutersa, władze w Polsce zdobyli „eurosceptycy”. Agencja zwraca uwagę na dotkliwą porażkę lewicy. Zwycięstwo partii Kaczyńskiego tłumaczy „stagnacją” i zróżnicowaniem dochodów Polaków. „Nieufny wobec Unii Europejskiej i orędujący za silną postawą NATO wobec Moskwy PiS sprzeciwia się szybkiemu wejściu do strefy euro, obiecuje także zwiększenie wydatków socjalnych na osoby ubogie” – czytamy.

BBC zwraca uwagę, że jeśli sondaże okażą się prawdziwe, to po raz pierwszy od upadku PRL wynik wyborów pozwoli zwycięskiej partii na sprawowanie samodzielnych rządów. Z tego powodu mają to być wybory o „historycznym” znaczeniu. „Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło, ponieważ zaoferowało proste, konkretne rozwiązanie dla wielu w Polsce osób, które czują się nietknięte przez imponujący wzrost gospodarczy w tym kraju” – twierdzi korespondent BBC, Adam Easton. „Po ośmiu latach rządów centrowej Platformy Obywatelskiej wielu Polaków stało się zmęczonymi niespełnionymi obietnicami, skandalami i czymś, co było przez wielu postrzeganych jako postawa obojętna” – dodaje. Jednym z istotnych wątków kampanii przedwyborczej była polska polityka wobec kryzysu imigracyjnego – przypomina BBC, także zwracając uwagę na aspekty światopoglądowe rywalizacji wyborczej, związane z aborcją i in vitro.

„La Repubblica” pisze o wygranej „antyunijnych nacjonalistów”, które ma– jakżeby inaczej – wywoływać niepokój wśród rządów państw europejskich. Twierdzi, że poza kwestią „redystrybucji bogactwa na korzyść klasy pracującej” w kampanii PiS istotną rolę odegrały wartości katolickie. Wygrana partii Jarosława Kaczyńskiego może otworzyć „krytyczną konfrontację” z UE. Według „Corriere della Sera” zwycięstwo opozycji wynika z postulatu stworzenia państwa opiekuńczego i „antyimigracyjnej retoryki”. „La Stampa” pisze o zwycięzcach wyborów jako o formacji „ultranacjonalistycznej”, „populistycznej” i „eurosceptycznej”.

PCh24.pl/ Kresy.pl / TVN24 / BBC / „New York Times” / Bloomberg.com / Reuters

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz