Szef MSW Francji Gerald Darmanin chce zaostrzenia prawa migracyjnego – to efekt piątkowego ataku nożownika w Arras.

Jak relacjonuje w środę francuski dziennik Le Monde, powołując się na źródła w resorcie spraw wewnętrznych Francji, chodzi o rządowy projekt ustawy, nad którym debata była odkładana od 2022 roku. Szef MSW Francji Gerald Daemanin “próbuje postawić prawicę w sytuacji, w której ta musi poprzeć projekt, bo w przeciwnym wypadku ryzykuje, że zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za status quo w obliczu zagrożenia terrorystycznego” – podkreśla medium.

Minister chce przedłużenia z 3 do 18 miesięcy maksymalnego okresu aresztu administracyjnego dla nielegalnych imigrantów, którzy zostali wpisani na listę osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Jak dodaje Le Monde, Darmanin chce też stworzyć podstawę prawną do cofnięcia pozwolenia na pobyt każdemu cudzoziemcowi, który “wyznaje ideologię dżihadu”.

Już dziś prawo francuskie przewiduje, że zezwolenie może zostać cofnięte „każdemu cudzoziemcowi, którego obecność we Francji stwarza zagrożenie dla porządku publicznego”, a także imigrantom, którzy dopuścili się poważnych przestępstw (np. handel narkotykami, handel ludźmi) – zwraca uwagę dziennik.

Propozycja ustawy ma być omawiana w Senacie, wyższej izbie francuskiego parlamentu, od 6 listopada.

W piątek w Arras na północy Francji nożownik narodowości czeczeńskiej zabił nauczyciela liceum. Sprawca miał krzyczeć podczas ataku “Allahu Akbar”. Urodzony w Rosji sprawca uniknął deportacji z Francji, która miała objąć całą jego rodzinę w 2014 roku.

Jak informowaliśmy, szef MSW Francji zapowiedział w sobotę wydalenie każdego imigranta powiązanego z organizacjami terrorystycznymi i uznanego za niebezpiecznego. Jak dodał, nawet jeśli rząd w Paryżu może zostać za to skazany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Zobacz także: Francja: Paryski Luwr ewakuowany i zamknięty z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym

lemonde.fr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply