Moskwa nie wyznaczy sztucznych ram czasowych dla swojej operacji wojskowej na Ukrainie, aby zakończyć ją przed obchodzonym 9 maja Dniem Zwycięstwa, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w wywiadzie dla włoskiego nadawcy Mediaset.

„Nasi żołnierze nie będą sztucznie opierać swoich działań na konkretnej dacie, w tym na Dniu Zwycięstwa” – zaznaczył w odpowiedzi na pytanie. „Będziemy uroczyście świętować 9 maja, tak jak zawsze” – dodał Ławrow.

Według niego tempo rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie zależy przede wszystkim od „potrzeby złagodzenia zagrożeń dla ludności cywilnej i wojsk rosyjskich”.

Ławrow zaznaczył, że operacja miała na celu w szczególności zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej i upewnienie się, że nie ma zagrożeń ze strony Ukrainy dla Rosji „co miałoby związek z bronią ofensywną i szerzeniem idei nazistowskich, które Zachód stara się bagatelizować”.

Rosja już toruje drogę do przejęcia Mołdawii – napisał w niedzielę The Times. Medium powołuje się na ukraińskie źródła wojskowe. „Uważamy, że Kreml podjął już decyzję o ataku na Mołdawię” – czytamy.

W ubiegłym tygodniu doszło do incydentów w separatystycznym regionie Mołdawii – Naddniestrzu.

We wtorek rano eksplozje zniszczyły położoną w Naddniestrzu radiową stację nadawczą retransmitującą program rosyjskiego radia. W ubiegły poniedziałek popołudniu doszło do ostrzelania gmachu separatystycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Tyraspolu z granatnika.

Do incydentów doszło po deklaracji rosyjskiego generała Rustam Minniekajew, który jest pełniącym obowiązki dowódcy rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, i który powiedział niedawno, iż celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie jest zajęcie całego południa tego kraju i uzyskanie „dostępu do Naddniestrza”, gdzie według niego zanotowano fakty „ucisku ludności rosyjskojęzycznej”.

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply