Ławrow: Nord Stream 2 zostanie ukończony w ciągu kilku dni i zacznie działać

Projekt Nord Stream 2 zostanie ukończony w ciągu kilku dni i zacznie działać – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, projekt Nord Stream 2 zostanie ukończony w ciągu kilku dni i zacznie działać.

„Teraz widzimy po prostu frontalny atak, mimo wszystko, na Nord Stream 2, choć wszyscy to rozumieją, a Amerykanie już zdali sobie sprawę, że za kilka dni zostanie on ukończony, zacznie działać” – powiedział. Według ministra Stany Zjednoczone chcą sprzedawać swój skroplony gaz ziemny, choć pozyskiwany jest głównie metodami nieprzyjaznymi dla środowiska i jest znacznie droższy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, według szefa Gazpromu, Aleksieja Millera, pierwsze dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 2 mogą nastąpić w nadchodzącym sezonie grzewczym, przed końcem 2021 roku. Aleksiej Miller wypowiedział się na ten temat w czwartek, podczas konferencji z okazji święta pracowników przemysłu naftowo-gazowego.

„Chcę od razu zwrócić uwagę, że jeszcze przed końcem tego roku, w ten sezon grzewczy, możemy z wami dostarczyć pierwszą partię gazu przez gazociąg Nord Stream 2 na rynek europejski” oświadczył szef Gazpromu. Zaznaczył, że Rosja stworzyła wszystkie zdolności konieczne do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2. Wymienił tu możliwości wydobywcze gazu na półwyspie Jamał oraz możliwości przesyłowe w Północnym Korytarzu Gazowym. Zaznaczył, że jednocześnie rośnie eksport rosyjskiego gazu – nie tylko na zachodzie, ale również na wschodzie.

„A teraz, przed okresem jesienno-zimowym widzimy, że dziennie dostarczamy do Chin więcej gazu niż wynoszą nasze dzienne zobowiązania kontraktowe” powiedział szef Gazpromu. Dodał też, że rosyjski koncern zwiększa produktywność złoża Czajandinskoje w Jakucji i aktywne pracuje nad rozwojem złoża Kowytka, we wschodniej Syberii.

„Zbudowaliśmy już 370-kilometrowy odcinek [gazociągu] Siła Syberii z Kowytki do Czajandy” – powiedział Miller. Mówił też, że Gazprom kontynuuje prace nad gazociągami Siła Syberii 2 i Sojuz Wostok. W 80 proc. ukończono też budowę zakładu przetwarzania gazu Amur. „Wkrótce ogłosimy wprowadzenie do użytku nowych linii technologicznych” – powiedział.

Przeczytaj: Departament Obrony USA zakazał korzystania z rosyjskich paliw

Wypowiedź Millera jest kolejną w ostatnich tygodniach deklaracją strony rosyjskiej o zamiarze uruchomienia Nord Stream 2 jeszcze w tym roku. Jak pisaliśmy, w połowie sierpnia br. Gazprom ocenił, jakie ilości gazu ziemnego może jeszcze w tym roku dostarczyć gazociągiem Nord Stream 2. Rosyjski koncern gazowy liczy na to, że jeszcze w tym roku prześle tym rurociągiem gaz ziemny w ilości 5,6 mld metrów sześciennych. Według ekspertów, z którymi rozmawiała agencja RIA Nowosti, podana spodziewana ilość dostaw sugeruje, że dostawy rozpoczną się w październiku, bądź najpóźniej w listopadzie br.

Przypomnijmy, że w maju br.  administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu. Według Joe Bidena od sankcji odstąpiono, ponieważ gazociąg „jest prawie ukończony”, a sankcje zaszkodziłyby „europejskim relacjom” Stanów Zjednoczonych. W lipcu USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2. W zamian za amerykańską zgodę na ukończenie gazociągu Niemcy zobowiązały się m.in. do inwestycji w „zieloną energię” na Ukrainie i pomocy Ukraińcom w przedłużeniu umowy z Rosją ws. przesyłu gazu.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz