Na murach osiedla Powstańców w podwarszawskich Łomiankach wymalowano murale upamiętniające walczących w 1944 roku. Jeden z nich przyciąga szczególną uwagę.

Kuriozalny błąd zauważył jeden z internautów, który rozpoznał kompozycję identyczną ze zdjęciem jakie było podstawą do stworzenia malowidła. Nie przedstawia ono jednak powstańców, a niemieckich SS-manów z pułku SS Dirlewanger, walczących na ul. Focha w stolicy.

To właśnie dirlewangerowcy dokonywali rzezi Woli. SS-mani nie tylko dopuszczali się morderstw mieszkańców dzielnicy – mężczyzn, kobiet, dzieci, pacjentów wolskich szpitali, ale także dopuszczali się gwałtów i grabieży na ogromną skalę. Według szacunków historyków z rąk dirlewangerowców zginęło ok. 60 tys. Polaków.

ZOBACZ TAKŻE: Zdewastowano mural Łupaszki [+FOTO]

Fotografia, którą prawdopodobnie była podstawą do stworzenia Muralu w Łomiankach pochodzi z archiwów III Rzeszy. „Powstańcy” różnią się od bandy Dirlewangera praktycznie jednym szczegółem – biało-czerwoną opaską na ramieniu żołnierza na muralu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdjęcia muralu i fotografii źródłowej:

Kresy.pl / fakt.pl / wawalove.pl




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz