Polacy nieświadomi kresowego dziedzictwa kulturalnego

Badania socjologiczne przeprowadzone przez Instytut POLONIKA wykazują, że Polacy mają bardzo niską świadomość dziedzictwa kulturowego pozostającego poza obecnymi granicami Polski.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA razem z Instytutem ARC Rynek i Opinia przytacza portal Dzieje.pl. W czasie przeprowadzonych w czerwcu bieżącego roku badań zapytano dorosłych i młodzież o polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czasie badań zaprezentowano respondentom wizerunki ważnych zabytków i obiektów takich jak nagrobek Chopina w Paryżu, Cmentarz na Monte Cassino, Zamek w Trokach, Kamieniec Podolski, Cmentarz Łyczakowski, Kaplica Boimów, Ostra Brama, Czarny Anioł na Rossie czy Góra Kościuszki w Australii. Niestety tylko nieliczni odpowiadający, szczególnie wśród uczniów, potrafili skonkretyzować z jakim pomnikiem czy obiektem mają do czynienia i przedstawić kontekst jego powstania. Wśród znany na świecie postaci historycznych rodem z Polski wymieniali najczęściej Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, papieża Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszkę i Marię Skłodowską-Curie.

Co ciekawe większość badanych nie znała nawet pojęcia polonik czy polnicum. Terminów tych nie znało aż 73% pytanych. Przy czym 92% pytanych wprost zadeklarowało brak zainteresowanie polskim dziedzictwem kulturowym poza granicami.

Badanie jakościowe zostało przeprowadzone w formie 18 wywiadów zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach na terenie całej Polski: w Warszawie, Krakowie, Żninie, Przemyślu, Gorzowie Wielkopolskim, Słupsku, Brzegu nad Odrą i Piotrkowie Trybunalskim. W badaniu wzięli udział uczniowie podzieleni na cztery grupy – uczniowie w wieku 13-14 lat, 17-18 lat i były to osoby zarówno interesujące się, jak i nieinteresujące się historią oraz nauczyciele – poinformował Piotr Jamski szef wydziału ekspertów Instytutu POLONIKA. Badanie ilościowe przeprowadzono na reprezentacyjnej próbie tysiąca osób w wieku powyżej 15. roku życia.

dzieje.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz