Polacy nieświadomi kresowego dziedzictwa kulturalnego

Badania socjologiczne przeprowadzone przez Instytut POLONIKA wykazują, że Polacy mają bardzo niską świadomość dziedzictwa kulturowego pozostającego poza obecnymi granicami Polski.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA razem z Instytutem ARC Rynek i Opinia przytacza portal Dzieje.pl. W czasie przeprowadzonych w czerwcu bieżącego roku badań zapytano dorosłych i młodzież o polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.

W czasie badań zaprezentowano respondentom wizerunki ważnych zabytków i obiektów takich jak nagrobek Chopina w Paryżu, Cmentarz na Monte Cassino, Zamek w Trokach, Kamieniec Podolski, Cmentarz Łyczakowski, Kaplica Boimów, Ostra Brama, Czarny Anioł na Rossie czy Góra Kościuszki w Australii. Niestety tylko nieliczni odpowiadający, szczególnie wśród uczniów, potrafili skonkretyzować z jakim pomnikiem czy obiektem mają do czynienia i przedstawić kontekst jego powstania. Wśród znany na świecie postaci historycznych rodem z Polski wymieniali najczęściej Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, papieża Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszkę i Marię Skłodowską-Curie.

Co ciekawe większość badanych nie znała nawet pojęcia polonik czy polnicum. Terminów tych nie znało aż 73% pytanych. Przy czym 92% pytanych wprost zadeklarowało brak zainteresowanie polskim dziedzictwem kulturowym poza granicami.

Badanie jakościowe zostało przeprowadzone w formie 18 wywiadów zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach na terenie całej Polski: w Warszawie, Krakowie, Żninie, Przemyślu, Gorzowie Wielkopolskim, Słupsku, Brzegu nad Odrą i Piotrkowie Trybunalskim. W badaniu wzięli udział uczniowie podzieleni na cztery grupy – uczniowie w wieku 13-14 lat, 17-18 lat i były to osoby zarówno interesujące się, jak i nieinteresujące się historią oraz nauczyciele – poinformował Piotr Jamski szef wydziału ekspertów Instytutu POLONIKA. Badanie ilościowe przeprowadzono na reprezentacyjnej próbie tysiąca osób w wieku powyżej 15. roku życia.

dzieje.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Kolejne zaRządy nad Wisłą wkładają wiele trudu w to, żeby tak było. Dodatkowo pada to na korzystny grunt zamulonych sowiecką okupacją “polskojęzycznych”, którzy po dziś dzień nazywają zmianę okupacji niemieckiej na sowiecką – “wyzwoleniem”.

  2. gutek
    gutek :

    stawianie nagrobku Chopina w Paryżu który nigdy nie był polski w jeden rząd z Cmentarzem Łyczakowskim we Lwowie który przez STULECIA był jednym z NAJWAŻNIEJSZYCH miast RP świadczy o tym że autorzy tego “sondażu” to debile.