Kubańczycy ogłosili, że są w stanie przed końcem roku zaszczepić całą populację swojej wyspy własną szczepionką przeciwko kornawirusowi.

Vicente Verez prezes Instytutu Szczepionek Finlaya, którego naukowcy opracowali preparat, ogłosił przystąpienie do produkcji pierwszej partii 150 tys. dawek szczepionki Soberana 02. „Ze względu na zachęcające wyniki [testów] szczepionki rozpoczęliśmy produkcję na dużą skalę, aby w marcu rozpocząć trzecią fazę badań klinicznych” – powiedział Verez, którego zacytował portal telewizji TeleSUR.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W ramach drugiej fazy testów zaszczepiono już Soberaną 02 700 osób, które są badane pod kątem ewentualnych skutków ubocznych użycia preparatu. Według kubańskich naukowców szczepionka już dała tym, którzy ją przyjęli efekt odporności na koronawirusa. W ramach trzeciego etapu testów Soberanę 02 przyjmie 142 tys. osób, które mają zostać zaszczepione w ciągu marca. Jeśli również w tak szerokim zbiorze ludzi badanie da pozytywne wyniki wtedy władze Kuby przejdą do szczepienia całej populacji.

Kubańczycy twierdzą, że w przypadku uruchomienia masowej produkcji są w stanie wytworzyć w bieżącym roku około 100 mln dawek szczepionki, co oznacza, że będzie można zaczepić wszystkich mieszkańców wyspy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kuba jest jedynym państwem latynoamerykańskim, które opracowuje własną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Lokalny przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) José Moya stwierdził jeszcze w styczniu, że jest nastawiony „optymistycznie” w kontekście kubańskich prac nad nowym specyfikiem. Dr Moya podkreślił, że „Kuba ma ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji własnych szczepionek, a prawie 80 procent szczepionek objętych krajowym programem szczepień jest produkowanych w kraju”.

Po wybuchu pandemii koronawirusa Kuba rozszerzyła też praktykowaną przez ten kraj pomoc humanitarną w postaci misji lekarskich. W marcu zeszłego roku kubańscy lekarze wylecieli do Włoch by pomagać tamtejszej służbie zdrowia w czasie lawinowego wzrostu zakażeń i zachorowań.

Na samej wyspie pandemia przybrała umiarkowaną skalę. Wykryto łącznie 34 064 zakażonych co daje jej dopiero 105 miejsce pod względem liczby zakażonych na świecie. 240 nosicieli zmarło.

telesurenglish.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz