Ks. Isakowicz-Zaleski poparł apel do prezydenta Andrzeja Dudy o pozbawienie Gerharda Schroedera Orderu Orla Białego. Zaapelował również do prezydenta Gniezna o pozbawienie byłego kanclerza Niemiec Medalu Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego.

“Gerhard Schroeder od 2002 r. jest kawalerem Orderu Orła Białego. Szanowny Panie Prezydencie @AndrzejDuda, myślę, że to odpowiedni moment, żeby pozbawić człowieka działającego wbrew polskiej racji stanu tego zaszczytnego odznaczenia” – napisał na Twitterze Przemysław Tetłak, samorządowiec z ramienia Solidarnej Polski. Wpis ten został skomentowany przez ks. Isakowicza-Zaleskiego. 

“Popieram apel. Schroeder otrzymał nie tylko Order Orła Białego w 2002 r., ale i Medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2000 r, co leży w kompetencji prezydenta Gniezna” – napisał ks. Isakowicz-Zaleski.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego to z kolei wyróżnienie przyznawane przez prezydenta miasta Gniezna w uhonorowaniu zasług dla miasta.

Schroeder, polityk SPD, w latach 1998-2005 pełnił funkcję kanclerza Niemiec. W ostatnich tygodniach urzędowania podpisał z Rosją umowę o budowie Nord Stream, omijającego Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie. Po opuszczeniu urzędu były kanclerz objął stanowisko w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream, zajmującego się budową gazociągu.

W 2017 roku został szefem rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Schroeder nie zrezygnował ze stanowisk w rosyjskich spółkach energetycznych. Wcześniej krytykował Ukrainę za “wywijanie szablą”.

W marcu 2022 prokuratura w Hanowerze poinformowała o złożeniu do prokuratora generalnego federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe wniosku o postawienia byłego kanclerza w stan oskarżenia za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Prokuratura federalna odmawia komentarzy w tej sprawie, tłumacząc, że „informuje opinię publiczną jedynie w przypadku aresztowań i aktów oskarżenia, a także szeroko zakrojonych działań poszukiwawczych”.

W ubiegłym tygodniu były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder udał się do Moskwy, gdzie miał rozmawiać o rosyjskim ataku na Ukrainę z Władimirem Putinem. Podróż wywołała w Niemczech duże emocje. Przed podróżą Schroeder miał spotkać się z ukraińskimi politykami w pałacu Dolmabahce w Stambule.

CZYTAJ TAKŻE: Były kanclerz Niemiec uznaje Krym za “starą rosyjską ziemię” i porównuje jego aneksję do granicy na Odrze

Kresy.pl / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply