W sobotę wczesnym popołudniem odbyła się konferencja prasowa kandydata na prezydenta Polski Krzysztofa Bosaka. Polityk komentował nowelizację prawa wyborczego.
Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji komentował w sobotę nocne zmiany prawa wyborczego wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość. Stwierdził, że to co proponuje partia rządząca to “segregacja wyborców”.
“Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar segregować wyborców” – pytał. “Jeśli głosowanie korespondencyjne to dla każdego. Życie osób, które mają 57 lat nie jest mniej warte niż życie osób, które mają 61 lat”.
Poseł przypominał, że w 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość likwidowało głosowanie korespondencyjne. Zdaniem polityka uderzało to w środowiska polonijne, czyli w elektorat Konfederacji Wolność i Niepodległość.
Zdaniem wiceprezesa Ruchu Narodowego wybory byłyby bezpieczne tylko pod warunkiem ich przesunięcia. “Jeżeli jednak wprowadzamy głosowanie korespondencyjne, ono powinno być wprowadzone równych praw obywatelskich. Szczególnie jest to nieeleganckie jeżeli partia rządząca w tej grupie którą uprzywilejowuje ma wyższe poparcie” – komentował.
Zobacz także: Krzysztof Bosak: Banki są jedyną branżą, która otrzyma od rządu pomoc bezwarunkową
Konfederacja nie zgadza się z poprawkami, które wprowadził rząd, nazwała je próbą manipulowania winiakami wyborów.
Jak informowaliśmy, zmiany w prawie wyborczym zostały wprowadzone podczas głosowania nad “Tarczą Antykryzysową”. W sobotę wczesnym rankiem Sejm przyjął pakiet pomocowy dla gospodarki związany z epidemią koronawirusa. W jego skład wchodzą trzy projekty: specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (tzw. polityka nowej szansy) oraz nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR). Według rządu, głównymi celami całego pakietu są: ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.
Ustawę przyjęto głównie głosami klubów PiS i Koalicji Obywatelskiej (343 głosów „za”). Przeciw zagłosowało 73 posłów, zasadniczo z Lewicy i PSL-Kukiz’15. Wstrzymało się 19 parlamentarzystów, w tym cały klub Konfederacji. 15 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!